Smích prodlužuje život, traduje se. Podle klinického psychologa Jana Veselého je přesnější, že jím předejdete špatným náladám, které mají negativní vliv na vaše zdraví. V každém případě je smích žádoucí.

„Je projevem dobré nálady, snižuje a odstraňuje negativní důsledky stresu, při němž se vyplavují stresové hormony jako jsou například glukokortikoidy," říká lékař Jan Veselý.

Co všechno se ještě v nás díky smíchu děje?

Pozitivně působí na naše srdce, cévy, mozek, schopnost koncentrace pozornosti, paměť. A také mírní vnímání bolesti a celkově zlepšuje psychickou i fyzickou kondici člověka. Ale záleží i na intenzitě smíchu. Pokud jde jen o úsměv, tak ten má vliv na pozitivní náladu, zatímco smích už i na svalové napětí.

Má podle vás i jiný než zdravotní význam?

Jistě, úsměv je přenos informace, sdělení naší snahy druhé potěšit, sdělit jim, že je rádi vidíme, že se nám líbí, že chceme, aby se cítili dobře. I když není opětovaný, vnáší do našeho nitra pohodu. Musí ale jít o upřímný úsměv.

Myslíte úsměv a ne škleb?

Ano, neupřímný úsměv je jen svalovou křečí, která nevyvolá ty správné účinky.

Souhlasíte s tím, že smích prodlužuje život?

Ano, neboť při smíchu, stejně jako při pohybu, se uvolňují endorfiny a zároveň se snižuje hladina glukokortikoidu. Ale já bych neřekl, že prodlužuje život, nýbrž že nás chrání před špatnou náladou, která člověka uvádí do nepohody, což oslabuje jeho imunitní systém.

Radíte proto svým pacientům s depresí, aby se víc smáli?

Smích nejde nařídit. Deprese je opak dobré nálady a je velmi těžké, aby se člověk v depresi chechtal. A ani není dobré nutit smích lidem, kteří jsou v depresi. Pak mají výčitky, že to nedokáží.

Smějí se podle vás lidé dost?

Myslím, že ne. Řekl bych, že víc než ve městě jsou lidé usměvavější na vesnici. Asi tím, že se víc znají.

Máte nějakou pozitivní poučku na závěr?

Mám, líbí se mi citát od Wericha: Smích chytré lidi léčí a jen blbce uráží.