Ženy bez domova se krutých mrazů posledních dnů bát nemusejí – nocleh v okrese najdou v Táboře nebo Veselí nad Lužnicí, a to i s dítětem. Tristní situace ale panuje v noclehárně pro muže, která je se svými čtyřmi lůžky jedinou na Táborsku.
Přestože včerejší ranní teploty okolo mínus šesti stupňů nebyly z nejnižších, následující dny mohou být podle hydrometeorologů ještě mrazivější. V jediné táborské noclehárně mají již teď plno.
„Většinou máme plnou kapacitu i přesto, že klienti platí sto korun za jednolůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením a noc. Když se u nás místo uvolní, kontaktujeme odbor sociálních věcí a ten se postará, že se místo zaplní,“ informovala vedoucí noclehárny, která spadá pod táborské G–centrum, Alena Kubíková.
Podle Kubíkové podepisují klienti smlouvu většinou na jeden měsíc, zůstat mohou maximálně měsíce tři. Noclehárna je denně otevřená od sedmi do půl čtvrté, ale denní program pro klienty nemá.
„Jsme pouze noclehárna. Přes den využívá hodně lidí Auritus, kde dostanou polévku a podobně,“ nastínila nová ředitelka G–centra Jaroslava Kotalíková.
Centrum pro lidi ohrožené drogou Auritus si ale nevšímá pouze narkomanů.
„Máme pro lidi bez domova dopolední program v pondělí, úterý a čtvrtek. Mohou se u nás i umýt. Nesmí to však být na úkor drogově závislých, na něž se zaměřujeme,“ řekl Martin Mareda z centra.


Na ulici nezůstanou
Ženy nebo matky s dětmi najdou útočiště v azylovém domě na sídlišti Nad Lužnicí.
„K nám chodí ženy podle aktuální životní situace. Stát se ale může leccos, proto bychom je nikdy na ulici nenechaly,“ uklidnila vedoucí domu Martina Smětáková.
Veselský TEP – centrum sociálních služeb je specifickým zařízením. Zde žije pět lidí bez domova z Veselska trvale, další čtyři jsou s centrem neustále v kontaktu.
„Oni vědí o nás a my o nich. Před pár dny jsme je oslovili, ale prý je všechno v pořádku a zimu zvládají. Jsou to většinou občané města, kteří žijí squatterským životem, ale při letošních mrazech možná našich služeb v budoucnu využijí,“ odpověděl ředitel centra, které slouží také jako ubytovna za 80 korun za den, Jan Vavříček.
„V případě potřeby uděláme z jednolůžkových pokojů dvoulůžkové,“ dodal Vavříček s tím, že pokud by u dveří zazvonil zmrzlý bezdomovec bez peněz, pak by bez pomoci a venku určitě nezůstal.
Situace s bezdomovci se logicky vyvíjí podle aktuálního počasí. V Táboře je podle Alice Švehlové z odboru sociálních věcí asi deset až patnáct lidí bez domova. Aby ale dostali byt nebo dávku, musí sami přijít a spolupracovat. To je podle Švehlové mnohdy nemožné.
„Často s námi nechtějí ani hovořit, nemají vůli. Nedávno také zemřel jeden bezdomovec, který měl na účtě asi dvě stě tisíc korun. Umýt ho se nám ale nikdy nepodařilo,“ zmínila Švehlová.


Hledá se lokalita
V následujících letech chce Tábor vybudovat mužskou noclehárnu o deseti až patnácti lůžkách.
„Nyní hledáme lokalitu, což je největší problém. Lidé samozřejmě takový dům ve svém sousedství nechtějí. Najít příhodné místo bude velmi těžké,“ uvedl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký.
Mráz nekomplikuje život pouze bezdomovcům, ale tradičně i labutím. Když se zapomenou, zamrznou do ledu. Na jejich záchranu pak vyjíždějí strážníci.
„Už jsme měli několik výjezdů ke Komoře. Jakmile se ale strážníci přiblížili, labutě se vyprostily z ledu samy,“ uvedl včera velitel táborských strážníků Petr Svododa.
Dětská lékařka Jana Zrůbková z Mladé Vožice zase radí maminkám, kdy už by s malými dětmi neměly chodit ven.
„Pro miminka do tří měsíců už je mráz pět stupňů velký a neměla by být dlouho venku. Pro starší miminka kolem půl roku je hranicí mínus osm nebo deset stupňů. Školkovým dětem pobyt venku ale prospěje, protože mráz dobře spaluje bacily. Pokud ovšem není třeba už mínus dvacet. “