Jeho život a peripetie spojené s nástupem komunistického režimu vzpomenul předseda Klubu historie letectví v Jindřichově Hradci Vladislav Burian. Sám původně na slavnostní akt přišel jako divák, ale nakonec v jeho vystoupení připomenul výjimečnou osobnost Jaroslava Taudyho. "Známe se od roku 1991 a musím říct, že se vždy jednalo o přátelství velice srdečné. Trochu se na něho zapomnělo. Pro Klub historie letectví ho objevil náš člen Vladimír Vondrka z Kardašovy Řečice, který se dozvěděl, že Jaroslav Taudy žije v Soběslavi. Začali jsme za ním jezdit. Vždycky to byla strašně krásná setkání, on se s námi pak účastnil i řady akcí klubu," uvedl.

Jaroslav Taudy se narodil 30. července 1909 v Soběslavi. "Byl to vynikající předválečný vojenský letec, dokonce byl členem akrobatické skupiny. Byl v nižší poddůstojnické hodnosti. V roce 1937 se ve skupině čtrnácti československých vojenských letců zúčastnil světového poháru v Curychu, kde bylo setkání a soutěž všech nejlepších pilotů Evropy," popisuje Vladislav Burian.

Slavnostní odhalení pamětní desky významného občana Soběslavi, pilota RAF Jaroslava Taudyho.
Nová pamětní deska připomíná soběslavského rodáka pilota RAF Jaroslava Taudyho

Když Němci obsadili pohraničí, tak ještě byl u nás v armádě a když obsadili zbytek republiky, tak po 15. březnu 1939 z armády odešel. "Respektive byl odejit. Pochopil, že v takto porobené vlasti nechce být a odešel do Polska, kam utekl ilegálně jako řada dalších. Ale neodjel lodí do Francie, zřejmě nechtěl vstoupit do cizinecké legie. Naopak se pak vydal s českým legionem na východ, byl zajat Rusy. Ale měl to štěstí, že byl krátce internován v Sovětském svazu a pak dostal možnost se dostat s dobrovolnou skupinou odborníků, především letců takzvanou jižní cestou do Francie, kde však do bojů nezasáhl. Až se dostal do Anglie. A protože byl opravdu vynikající pilot a instruktor, tak byl pověřený tím, aby učil létat ruské piloty," pokračuje Vladislav Burian.

Tím jeho účinkování v Anglii nekončí. V červenci 1944 se dostává k 68. britské stíhací peruti, k československé letce. "Tam létal od července 1944 až do do poloviny dubna 1945. Skončil tam v hodnosti kapitána," říká Vladislav Burian.

Archeolog Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian.
Lidé odvedle: Archeolog Vladislav Burian rád poznává cizí země

Když skončila válka vrátil se zpět do tehdejšího Československa a zůstal v armádě. "Po únoru 1948, kdy komunisté začali jít po krku všem vojákům ze západu, letce nevyjímaje, byl následně v roce 1950 opět odejit z armády. Pro něj jediné štěstí bylo, že neskončil zavřený někde v uranových dolech. Odstěhoval se do Hradce Králové, kde pracoval v civilním zaměstnání," vzpomenul smutná 50. léta Vladislav Burian a doplnil, že na stáří se vrátil do Soběslavi, kde 26. ledna 1999 zemřel.

V roce 1968 byl Jaroslav Taudy částečně rehabilitován a plné rehabilitace se dočkal v roce 1991.

Jaroslav Taudy byl jedním z mála českých nositelů vyznamenání AFC. Jedná se o Letecký kříž, který byl ve Spojeném království udělován důstojníkům.