Selhání srdce. To je situace, která rozhodí i jinak velmi vyrovnaného člověka. Jak nejlépe pomoci? Pracovníkům hotelu MAS od včerejška pomůže zvládat zastavené srdce i vypjatou situaci automatický externí defibriáltor.

Hotel se stal prvním jihočeským hotelem, který do svého vybavení získal tento přístroj. Malé přenosné zařízení pomůže nejen ubytovanému hostovi, ale třeba i člověku v blízkosti hotelu.

Hotel už má jednu nelehkou situaci za sebou. Loni u jednoho z návštěvníků došlo k zástavě srdce. Než dorazila záchranka, boj s několika málo minutami bez kvalitní pomoci prohrál. Teď budou lépe připraveni.

„Na vstupních dveří bude umístěná nálepka, že je zde defibrilátor k dispozici. Kdyby se tak něco stalo zde, na parkovišti či blízkém okolí, budeme připravení,“ říká ředitelka hotelu MAS Vladislava Dufková.

„Personál je proškolený nejen k práci s defibrilátorem, ale i ve správné první pomoci vůbec. Ta je mnohdy ještě důležitější, defibrilátor pomůže i s ní. Jeho hlas například napovídá, jak správně provádět masáž srdce. Záchranáři se sem dostanou v čase kolem pěti minut, to už odumírá mozek, který ale už nikdo pacientovi nespraví. Jde tedy zejména o záchranu mozku,“ vysvětluje dlouholetý záchranář a zástupce výrobce defibrilátorů Petr Tomáš. Dodal, že v zahraničních hotelech, firmách a dalších místech, kde se soustřeďuje více lidí, je takové zařízení standardem.

Laický defibrilátor až desetinásobně zvyšuje šanci na přežití u osob se zástavou krevního oběhu. Ovládat ho zvládne prakticky každý.

„Jsem překvapená jednoduchostí. Snadno se ovládá, vše je na zařízení popsané a je tu i nakreslený manuál. Myslím, že i ve stresových situacích lze záchranu snadno zvládnout,“ podotkla zaměstnankyně hotelu Šárka Kolibíková z Plané nad Lužnicí, která si záchranu s přístrojem nanečisto vyzkoušela.
Kromě vybraných policejních vozů a vozů záchranné služby se tak defibrilátory začínají šířit i do hotelů. Pořizovací cena zařízení rozměrů větší kabelky je od 50 tisíc korun. Hotelu ho poskytl Český červený kříž z Hradce Králové, s nímž spolupracuje.