Letošní červenec byl o něco více úrodnější než srpen. Vyhrál těsným rozdílem tří bodů. V jaké disciplíně? V počtu narozených dětí v táborské nemocnici.
O vítězný triumf se postarala tři děvčátka. V porovnání celkového počtu kluky porazila na hlavu až o pět kousků. Stalo se tak v červenci, kdy kloučků přišlo na svět 43 a holčiček 48. A rozdíl se klukům nepodařilo vyrovnat ani v srpnu.

Srpen byl ale zajímavý něčím výjimečným. Maminky přivedly na svět úplně stejný počet holčiček a kloučků. Rovným dílem dělí o součet 88 malých človíčků, kteří poprvé zakřičeli na svět z táborské porodnice.

Pokud sečteme „úrodů“ za oba prázdninové měsíce, dojdeme k číslu 179 dětí, z toho je 92 holek a 87 chlapců.
Za celé prázdniny přišla na svět pouze jedna dvojčata. Bylo to v srpnu a jsou to kluci.

V porovnání s loňskými prázdninami byly ty letošní úspěšnější, a to o 14 miminek. Loni se tedy během července a srpna narodilo 165 dětí.
A protože loni děvčátka za kluky zaostávala, je jasné, že letos musela zabojovat. „Přes prázdniny se narodilo o něco víc miminek než jiné měsíce během roku. Loni to ale bylo také tak. Je těžké říct, z jakého důvodu, ale zřejmě rodiče plánují porod na léto, kdy je teplo a sluníčko, což organizmu prospívá,“ míní o „letňáčcích“ vrchní sestra z porodnice Jana Nutilová.

V červenci roku 2010 porodily maminky 42 holek a 44 kluků, tedy 86 dětí. Porodů bylo 84, protože dvě maminky si střihly rovnou dvě miminka najednou. Jedné se narodili dva kloučci, druhé páreček.

Loni v srpnu holky zaostaly. Narodilo se jich 38, ale kloučků jedenačtyřicet. Dohromady tedy 79 dětí. Stejně jako letos se tento měsíc narodila jedna dvojčata a opět to byli potomci mužského pohlaví. Za loňské prázdniny se narodilo 80 holek a 85 kluků.

Hledáme jméno
Jestliže počet narozených se rok od roku dramaticky neliší, ve jménech se vkus zcela změnil. Všechna jména za oboje prázdniny porazil na lopatky Jakub, který se již dlouho drží na předních místech žebříčku hitparády nejoblíbenějších jmen.

V roce 2010 zvolili rodiče nejčastěji Jakuba, celkem devětkrát. Z dívčích jmen byla loni v létě v kurzu Natálie. Z nemocnice s tímto jménem odjelo pět holek.

Když se podíváme na jednotlivé měsíce, tak v červenci u holek není jasný favorit. O stejnou pozici se dělí Nela, Karolína, Hana a Aneta. Každé z těchto jmen dostaly dvě dívenky. To Jakub vyrovnaného soupeře nenašel, toto jméno udělili rodiče pětkrát.

Srpen už byl i v dívčích jménech vyprofilovanější. Fandil Natáliím (4x) a opět Jakubům. Ten si udržel prvenství díky čtyřem kloučkům.
Letošnímu červenci vévodí u holek Eliška a Simona, každé z těchto jmen použili rodiče čtyřikrát. U kluků se na první místo probojoval Jan, také se čtyřmi použitími. Jan si udržel oblíbenost i v srpnu, jenže to už se musí dělit s Tomášem a Michalem, kteří dosáhli stejného počtu požití – každé jméno rodiče přidělili třikrát.

U holek se v srpnu 2011 do čela dostala Nela, která se hlasitě hlásila o slovo již v červenci 2010. Zatímco v této době dostala dva hlasy, letos jí stačil jeden navíc, aby ostatní pokořila.

Letošní prázdniny v součtu vynesly na čelo Jana, celkem toto jméno rodiče použili sedmkrát, a Simonu s Eliškou. Ty spolu soupeřily hlavně v červenci, ale porazit se nedokázaly ani v srpnu, kdy se do čela žebříčků vůbec nedostaly a předstihla je Nela. Ty se narodily tři, ale Elišky a Simony jen dvě.
Vedle zavedených jmen se opět objevovala jména zvláští a méně používaná. Především u dívek. Jako například Noemi, Lilien nebo Lubomíra, byť v tomto případě jde o druhé křestní jméno. Rodiče ho použili ve spojení s Helenou.

U kluků se rodiče víceméně spokojili hlavně s osvědčenými Tomáši či Jakuby a Honzíky. Až na jednoho Williama a Nicka nebo Damiána. Otázkou je, zda se nositelé těchto jmen narodili do ryze českých rodin.

ROK 2010
V mužských jménech zvítězil:
Jakub – ⋌9x
V ženských jménech zvítězila:
Natálie –⋌ 5x

ROK 2011
V mužských jménech zvítězil:
Jan –⋌ 7x
V ženských jménech zvítězila:
Eliška a Simona – ⋌6x
ROK 2010
Červenec⋌ 86
Srpen⋌ 79
Celkem ⋌165

ROK 2011
Červenec⋌ 91
Srpen⋌ 88
Celkem ⋌179