„Děkujeme všem, kteří svým příspěvkem obohatili náš projekt. Letos jsme obdrželi více než 380 příběhů, což nás velmi těší, protože v každém z nich je ukryto srdce mladé generace, která nám dává naději v pozitivní budoucnost,“ hodnotí letošní ročník Ing. Miroslava Plánková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Dětský čin roku.

Soutěžilo se celkem v sedmi kategoriích – Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem. Vítěze určily samy děti prostřednictvím online hlasování. Kromě toho byly letos uděleny i tři speciální ceny.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Zástupkyněmi Středočeského kraje jsou tři žačky ze ZŠ Kolín V. v kategorii Pomoc ostatním Anežka Nevoralová, která darovala své vlasy nadaci Daruj vlasy, v kategorii Kolektivní pomoc Adéla Haviárová, která neváhala přivolat pomoc kamarádovi, jenž utrpěl otřes mozku, a v kategorii Pomoc přírodě Tereza Ehrmanová za pomoc slepýši na cestě.

Slavnostní předávání ocenění se uskutečnilo tradičně v Brožíkově síni na Staroměstské radnici v Praze. Vítězové se setkali s patrony jednotlivých soutěžních kategorií - herci Janem Révaiem a Jitkou Čvančarovou, zpěváky Petrou Černockou, Zbyňkem Drdou a Ivou Frühlingovou, moderátorkou Zorou Jandovou, modelkou Lucií Hadašovou a cyklistou Jiřím Ježkem. 

Akcí provázel herec a moderátor Aleš Háma, který je zároveň čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku.

„Přestože letošním vítězům je většinou kolem 10–12 let, často prokázali odvahu, statečnost a nezištnou laskavost. Dokázali také v pravý čas pomoci těm, kteří to potřebují, a určitě jsou příkladem i pro nás dospělé,“ říká Aleš Háma.

Zachránce i zachráněný. Robert Lebeda (ve žlutém) si cenu za Dětský čin roku převzal i s kamarádem Pavlem Choulíkem, kterému zachránil život.
Robert zachránil život kamarádovi. Získal za to ocenění Dětský čin roku

Devatenáctý ročník projektu Dětský čin roku se konal pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.

VÝSLEDKY DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2023

Záchrana lidského života

Kateřina Šestáková (13 let), MŠ a ZŠ při Fakultní nemocnici Brno

Katka bojovala s temnými myšlenkami a rozhodla se ukončit svůj život. Když se pokusila svůj plán uskutečnit, její kamarádka Zuzka ji včas zastavila. I když to byla těžká chvíle, Zuzka neztratila rozvahu, zavolala policii a záchrannou službu a její rychlá reakce zabránila tragédii. Katka napsala tento příběh přímo z psychiatrické léčebny, kde našla podporu a nový směr. Bez její kamarádky Zuzky by však tyto řádky možná nikdy nevznikly a Katka je jí za vše velmi vděčná.

Pomoc ostatním

Anežka Nevoralová (10 let), ZŠ Kolín V.

Letos v červnu se Anežka se sestrou rozhodly podpořit organizaci, která podporuje nemocné děti a dospělé, kteří kvůli nemoci přišli o vlasy. Těší ji představa, že její vlasy mohou někomu udělat velkou radost. Anežka by chtěla, aby její příběh inspiroval i další lidi k darování vlasů nadaci Daruj vlasy.

Pomoc starším lidem

Veronika Štěpánková (10 let), ZŠ Prostějov

Veronika chodí do čtvrté třídy a se svou paní vychovatelkou z družiny a spolužáky někdy navštěvují nedaleký domov seniorů. Hrají spolu hry, povídají si a před Vánocemi spolu například vyrábí adventní věnce, pečou cukroví a zpívají koledy. Odměnou jim jsou dojemné úsměvy a potlesk babiček a dědečků, kteří se s nimi zase rádi dělí o zajímavé vzpomínky na své dětství.

Kolektivní pomoc

Adéla Haviárová (12 let), ZŠ Kolín V.

Adélčin kamarád Tomáš se chtěl na hřišti předvést před kamarády, ale při pokusu o salto spadl na hlavu. Nejdřív se zdálo, že se mu nic nestalo, protože vstal a šel si sednout na lavičku, ale pak začal zapomínat jména svých kamarádů. Adélka pochopila, že to není žádný vtip, a tak děti okamžitě zavolaly záchranku. Záchranáři potvrdili, že Tomáš utrpěl otřes mozku, odvezli ho do nemocnice a pochválili Adélku i její kamarády za jejich duchapřítomnost. Tomáš se naštěstí po deseti dnech v pořádku vrátil domů.

Slavnostní vyhlášení vítězů 18. ročníku projektu Dětský čin roku na Staroměstské radnici.
Podívejte se: Malí velcí hrdinové. Děti za své činy dostaly v Praze ceny

Pomoc přírodě

Tereza Ehrmanová (10 let), ZŠ Kolín V.

Jednoho krásného nedělního rána se Terezka s rodinou vydala na cyklistický výlet do Poděbrad. Při jízdě po lesních cestách jela jako první a asi v polovině cesty narazila na úzký mostek. Když ho přejížděla, všimla si, že na cestě leží slepýš. Navzdory svému strachu se mu rozhodla pomoci a odnesla ho z cesty, aby ho nikdo nepřejel. Rodiče ji pochválili a pak si povídali o tom, že slepýše se není třeba bát a že je v naší zemi silně ohrožen. Terezka nabádá i ostatní, aby přírodě pomáhali.

Dobrý nápad

Eva Martináková (11 let), ZŠ Slezská Ostrava

Minulý rok se Eva a její kamarádky Julča a Ema nechaly inspirovat diskusí o dobrých skutcích ve školním parlamentu a rozhodly se uspořádat Den laskavosti. Přišly s nápadem upéct sušenky pro prvňáčky, učitele a učitelky. Každá z nich přinesla nějaké suroviny a začaly připravovat těsto. Upekly pět plechů sušenek, každou várku jinak ozdobily, a hlavně si užily samotné tvoření. Druhý den sušenky rozdaly prvňáčkům a učitelům ve škole, což jim udělalo velkou radost a za svůj laskavý čin byly pochváleny.

Pomoc n@ netu

Jakub Montág (13 let), ZŠ a MŠ Slavkov

Jakub tráví ve svém volném čase hodně času na internetu a ví, že tam existuje mnoho podvodníků, zejména těch, kteří se zaměřují na starší lidi. Sám se setkal s pokusem o podvod u své babičky, která mu jednoho dne ukázala zprávu v angličtině, které nerozuměla. Jakub jí ji pomohl přeložit a varoval ji, aby na odkaz ve zprávě neklikala, protože by mohla přijít o peníze na svém bankovním účtu. Od té doby si babička dává pozor.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Speciální ocenění

Nela Kovalská a Sabina Rašťáková (obě 14 let), ZŠ Ostrava – Poruba

Nejlepší kamarádky Nela a Sabina se rozhodly pomoci někomu ze svého okolí. Jejich paní učitelka jim poradila redaktora Třebovického KAPRA pana Milana Ševčíka. Původní plán byl trávit s ním čas a občas mu nakoupit. Po kontaktování pana Ševčíka dívky zjistily, že se potřebuje naučit psát na počítači, s čímž mu rády pomohly. Se zájmem si také vyslechly jeho životní příběh, v němž nechyběla setkání s různými známými osobnostmi a zajímavými událostmi. Nyní kamarádky pana Ševčíka pravidelně navštěvují a společně sledují, jak se rodí nové články do místního zpravodaje.

David Karpíšek (11 let), ZŠ Soběslav

David trávil začátek prázdnin s rodinou u rybníka. Když si šel zaplavat, všiml si topícího se muže, který se potápěl pod hladinu a vdechoval vodu. Rychle k němu doplaval a zavolal o pomoc a díky rychlé reakci ostatních lidí se jim podařilo muže vytáhnout na břeh a přivolat záchranáře. Davidova rychlá reakce tak muži zachránila život.

David Markusík (14 let), ZŠ Slezská Ostrava

David je členem školního parlamentu, který pro školu pořádá různé zajímavé akce. Letos se rozhodli přispět na dobrou věc a uspořádali běh kolem řeky Ostravice, kterého se zúčastnilo přes 300 žáků školy. Během akce se jim podařilo vybrat 15 000 Kč, které pak předali místnímu útulku. Za svůj obdivuhodný příspěvek obdržel celý tým uznání a velké poděkování od pracovníků útulku.