Festival, jenž je oslavou dobrovolnické činnosti, se prvně konal v roce 2010 v parku u kina.

Kapela Prago Union byla u jeho počátku, a tak mezi vystupujícími podle fundraiserky Rolničky Ludmily Pokorné nesměla chybět. „Právě proto jsme ji pozvali i na naše výročí,“ osvětlila.

IDEÁLNÍ PROSTOR

Během let přibývali návštěvníci i účinkující a park přestal kapacitně stačit. „Proto jsme festival přestěhovali do kempu TJ Spartak Soběslav, který je pro naše účely ideální,“ dodala.

Peníze ze vstupenek podle koordinátorky dobrovolnického centra Rolničky Renaty Štaubrové zprostředkují klientům zážitek.

ZAPLATÍ TÁBOR

„Použijeme je na činnost centra, hlavně na uspořádání letního tábora. Pro děti i dospělé s mentálním a kombinovaným postižením je téměř nemožné zažít pravou táborovou atmosféru, proto jim tuto šanci chceme už pošesté dát,“ dodala.

Multižánrový festival Dobrovol není klasickým festivalem, ale je především podporou dobrovolnictví. V sobotu 15. června ho už podesáté pořádají sami dobrovolníci.

NOVĚ PŘEDPRODEJ

Žádnou programovou změnu či úplnou novinky nemají. „Stejně jako v minulých letech chceme nabídnout zábavu pro celou rodinu, dobré jídlo a dobrou muziku. Jedinou novinkou je, že si návštěvníci poprvé mohli koupit lístky v on-line předprodeji,“ uvedla Ludmila Pokorná.

Lákadlem pro lidi je také rytmický soubor Hakuna Matata a Ondřej Kříž s Jiřím Řapkem. Kromě toho návštěvníci festivalu uvidí loutkové představení Rakvičkárna v režii Divadla Karromato a divadelní hru Vlasy. „Toto představení secvičili žáci našich speciálních škol pod vedením učitelek v rámci dramatického kroužku,“ objasnila, kdo za ním stojí.

V HLAVNÍ ROLI VŠI

Každoročně klienti Rolničky secvičí jiné divadlo. „To má vždy premiéru na podzim v rámci naší benefice v pražském divadle Kampa,“ připomněla.

V průběhu roku ho pak ještě několikrát hrají veřejnosti, jednou z příležitostí je právě i Dobrovol. Nastudování jim trvá asi půl roku. Představení Vlasy není adaptací slavného muzikálu, jak by mnoho lidí z názvu usuzovalo. „Jedná se o originální kousek, který byl inspirován příběhy z knížky A pak se to stalo od Ester Staré. Hlavními hrdiny jsou obyvatelé vlasů – vši,“ prozradila.

Koncerty na hlavním pódiu začínají v 18 hodin a pozvání na festival mimo Prago Union přijaly i kapely jako The Bladderstones, Urban robot a Sukulent.