Jaká je aktuální nezaměstnanost v České republice? Tak zněla otázka, kterou nás v minulém týdnu zaúkoloval předplatitel Vratislav Malík z Tábora. „Mám totiž dva vnuky, kteří nemohou najít stálé zaměstnání a je úspěch, když někde vydrží tři nebo čtyři roky. Pak buď firma krachne, nebo jim snižuje platy," doplnil k dotazu pětasedmdesátiletý muž.

Úřad práce má nyní k dispozici čísla o nezaměstnanosti k poslednímu listopadu. Uvádí, že zaměstnání v současné době hledá celkem 565 313 lidí. „To je o 8 632 nezaměstnaných více než ke konci října a o 56 815 osob více než ve stejném období loňského roku," vysvětlila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

A co stojí za tímto nárůstem? Podle tiskové mluvčí především postupné ukončování sezónních prací a nástup zimy. „S největší pravděpodobností bude tento vývoj pokračovat i v závěru roku, kdy na úřady začnou přicházet lidé, kterým skončí termínované pracovní smlouvy," doplnila. Pomalu se ale rozjíždí zimní turistická sezóna. Ta by mohla pozitivně ovlivnit situaci na trhu práce především v horských střediscích.

Čerstvé vydání Táborského deníku nechybí ani na stole u Boženy Kafkové z Tábora. „Na noviny jsme zvyklí spoustu let. Už to nedokážu přesně spočítat," říká osmdesátiletá čtenářka, která se o tisk dělí s o dva roky starším manželem Františkem.

Noviny si rozdělí

Do schránky chodí každý den kolem sedmé hodiny. Teprve potom si uvaří bílou kávu, manželovi černý čaj a pustí se do čtení. „Já si většinou nechám první část, kde se píše o Táborsku. Zbytek dám Františkovi. Ten má ale ze všeho nejradši sport," vypráví Božena Kafková.

Ona sama věnuje čas událostem z okresu a začte se i do rozhovorů. „V poslední době mě zaujal článek o Jordánu, kde se řešila škoda způsobená protrženou hrází, a sledovala jsem i to, jak města tvoří rozpočty na další rok," vyjmenovala. Manžela hodně zajímá místní fotbal a hokej. „S vnukem Milanem to neustále rozebírají, diskutují, jaký klub hraje dobře nebo jaký hráč je nový a podobně. Občas už je nemůžu poslouchat," směje se Božena Kafková.

A co by se ráda dozvěděla po Vánocích? Slyšela, že od ledna příštího roku budou ti, kteří onemocní, dostávat nemocenskou až od 15. dne. „Pořád se v tom dělají nějaké změny. Já už jsem v důchodu, takže se mě to netýká. Jen by mě zajímalo, jestli je to pravda," dodala žena, jejíž největší zálibou jsou ruční práce.