Už třetí návštěva pracáku a stále nic. Věra Šimečková z Opařan je v evidenci od srpna.

„Zkouším sehnat leccos. Vím, že si v dnešní době člověk nemůže vybírat. I při mém aktivním zájmu je to však ze strany zaměstnavatelů většinou bez odezvy. Mám zdravotnické vzdělání a ráda bych pracovala třeba jako ošetřovatelka, i když vím, že jde o dost náročnou práci,“ zmínila svůj cíl včera ve frontě na táborském úřadu práce.

Její slova potvrdila i vedoucí poradenství a rekvalifikací úřadu v Táboře Zdeňka Horová. Právě fyzická a psychická náročnost pečovatelství je příčinou časté fluktuace na těchto pracovních místech a následného zájmu o nové pracovníky. I to je důvod, proč v současnosti už od srpna běží nejobsazenější kurz Pracovník sociální péče, který navštěvuje celkem dvanáct lidí. Velký zájem byl i o tři svářečské kurzy. Se začátkem školního roku bude nabídka rekvalifikačních kurzů bohatší. Jak moc bohatá bude, záleží hlavně na financích, které úřad dostane.

V druhém prázdninovém měsíci se zaregistrovalo nově 516 uchazečů. To je oproti minulému měsíci o 57 lidí méně.
„Srpen probíhal v poklidu. Pokles o dvě setinky v číslech znamená, že téměř stejný počet lidí přišel i odešel,“ zhodnotila srpnová čísla analytička Úřadu práce v Táboře Dagmar Kulvaitová.

Díky sezonním pracem přibírala nejvíce lidí táborská konzervárna PT servis. Během srpna tam v provozu získalo práci hned 15 lidí.
Někteří nezaměstnaní našli uplatnění při vykonávání veřejně prospěšných prací. „Nejsou to ale desítky, jedná se pouze o jednotlivce. Další nové smlouvy se budou uzavírat až příští rok,“ zmínila Kulvaitová

I přes 265 volných míst, která zaměstnavatelé nabízejí, práci stále hledá 4730 lidí, které eviduje táborský i soběslavský úřad práce. Ale pouze 1382 uchazečům byla poskytnuta podpora v nezaměstnanosti. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v srpnu bez práce 2557 žen , což je 54,1 procent. Míra registrované nezaměstnanosti činí k 31. srpnu 8,71 procent.
Jak tomu bude k poslednímu září je otázka. Do středečního poledne se během týdne na obou úřadech práce zaregistrovalo dalších 265 nových nezaměstnaných.