Poradci spadají nikoli pod sociální odbor, ale přímo pod odbor starosty. Těžiště jejich činnosti spočívá v práci s Romy přímo v terénu.

„Zabývají se problémy soužití obyvatel města, konkrétně vztahy mezi majoritou a minoritou. Jejich práce má první hmatatelné výsledky,“ uvedl mluvčí radnice Luboš Dvořák.

V úterý uspořádali v městské knihovně seminář o sociokulturních specifikách Romů pod vedením brněnského Romského muzea Jany Horváthové. Semináře se zúčastnili zástupci mateřských a základních škol, policisté, pracovníci úřadu práce, odboru sociálních věcí a celé řady dalších organizací. „Smyslem semináře bylo představit romskou kulturu, romský způsob myšlení,“ uvedl Michal Kulhavý.

Festival Jeden svět nabídl v Táboře filmy, debaty i koncerty.
Festival Jeden svět nabídl v Táboře filmy, debaty i koncerty

Oba poradci pracují přímo v terénu. Nedávno se vyskytlo na sídlišti nad Lužnicí napadení romského chlapce skupinou dětí.

„S případem jsme se rychle obeznámili. Skupina čtyř maminek se objednala u pana starosty, bály se o bezpečnost svých dětí. Na schůzce byl přítomen velitel městské policie, který zopakoval, jak se zachovat v případě napadení,“ uvedli poradci a zdůraznili, že ideální je zavolat telefonní linku 156.

Strážníci již zvýšili v oblasti sídliště dohled. Dalšími preventivními kroky poradců jsou ve spolupráci s městskou i státní policií přednášky na školách na téma šikany a kyberšikany.

Omezení dopravy na stavbě mostu v Plané nad Lužnicí březen 2022.
Nový most v Plané nad Lužnicí postaví zřejmě až příští rok, harmonogram se mění

Romští poradci města Tábora:
Bc. Michal Kulhavý
kontakt: 381 486 167 michal.kulhavy@mutabor.cz
Lenka Pokošová
kontakt: 381 486 168
lenka.pokosova@mutabor.cz

Poradci mají v plánu ve spolupráci s romskou dobrovolnicí iniciovat pravidelné romské kulturní akce. Romská dobrovolnice již nyní spolupracuje s nízkoprahovým kontaktním centrem Cheiron T, které má s festivaly bohaté zkušenosti. „Naším cílem je, aby sami Romové organizovali pro Romy kulturní a sportovní aktivity,“ uzavřel Michal Kulhavý.

Táborští poradci metodicky spadají pod krajského romského koordinátora. Spolu s ním už navštívili některá města, například Český Krumlov – Větřní, která se problémy mezi majoritou a minoritou také zabývají a lze se jejich přístupem inspirovat.