Míra nezaměstnanosti tak z hodnoty 3,96 procent vyskočila na 4,45 procenta. V posledním měsíci loňského roku evidoval táborský úřad práce celkem 2637 uchazečů, z toho se 617 osob přihlásilo na pobočce v Soběslavi.
Na úřadě bylo k poslednímu prosinci registrováno také 208 absolventů a mladistvých, a jejich nezaměstnanost se tak stabilně pohybuje okolo 7,9 procenta. „Tady v Soběslavi neseženete dobré místo. Můžete dělat buď servírku, prodavačku nebo například obsluhu čerpací stanice. Za dobrými penězi musíte jinam,“ vylíčila své zkušenosti s hledáním práce v regionu Kateřina Pošvářová ze Soběslavi.

Nově se tak na úřad v průběhu prosince zaevidovalo 450 osob, což je o 41 uchazečů více než v listopadu.

Práce moc nevoní, raději na pracák

„U nás začínalo třicet lidí, ale zůstali tu pouze ti nejsilnější. Mnoho jich to zkusí, ale po týdnu okamžitě prchnou. Jsou raději vedeni na úřadu práce, pobírají dávky a nepracují. Teď tady mám dvanáct zaměstnanců a nestíháme. Potřebujeme pracovní sílu také do kanceláře, i já teď dělám za dvě osoby. Lidi sem prostě nechtějí,“ popsala nedostatečný počet zaměstnanců vedoucí bechyňského Tesca Anna Seberová z Týna nad Vltavou. Podporu v nezaměstnanosti si přišlo v prosinci vyzvednout celkem 1139 uchazečů.
Z mikroregionů si nejlépe počínalo Chýnovsko, kde míra nezaměstnanosti nepřesáhla hranici 3,5 procenta. Téměř k šestiprocentní hranici se přiblížilo Jistebnicko následované Veselskem (5,2%) a Soběslavskem (5,09%).