Tolik vody nikdo z obyvatel postižených míst nepamatoval. Naštěstí likvidovala jen majetek, na lidské životy si nedovolila – toto popisovaly Táborské listy 9. srpna 2002.

V této době skončil pod vodou i Nadějkov, zmizel zde i jeden most. Nikdo tomu nemohl uvěřit. Od Květuše se přivalila velká voda, rozvodnila říčku Smutnou, převalila se přes hráze a ničila. V Ratajích se den před tím plavilo na kánoích. V nejníže položeném domě naměřili jeho majitelé metr vody. V Bechyni říčka Smutná napáchala škody Na Plechamru.

Zahrady tu byly uvězněné pod kalnou vodou. Nikdo tehdy ale netušil, že to nejhorší teprve přijde.

A bylo hůř, voda udeřila znovu s větší silou

V úterý 13. srpna před půl pátou ráno nevydržela hráz Metelského rybníka nápor vody. Ničivá vlna, dosahující výšky sloupů elektrického vedení, smetla v obci vše, co jí stálo v cestě. Pak zpustošila nedalekou obci Předmíř, kde i zabíjela.

Na Třeboňsku se protrhla Novořecká hráz, valící se voda "prošla" hrází pískovny a v Majdaleně poškodila tři domy. A voda pustošila dál. Asi největší hrozbou se stala hráz rybníka Rožmberk. Její protržení by asi mělo pro obyvatele Čech nedozírné následky. Naštěstí "král rybníků" odolal, byť zaujímal dvojnásobnou plochu oproti normálu. Podívejte se kam až sahalo o povodních voda na Jindřichohradecku.

Při poslední jízdě traktoru z vody koukala jen světla:

Fotogalerie: Povodně 2002

Svou sílu ukázala Nežárka i Lužnice

Velká voda ničila stavby ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku a dalších městech a obcích. Prvního stupně povodňové aktivity dosáhla Nežárka už 8. srpna ráno. Týž den následovalo vyhlášení II. a III. stupně pohotovosti po celém Táborsku i na Lužnici, protože voda stále stoupala. Při druhé vlně od pondělí 12. srpna se voda rozlévala už z koryt a přetékala i z pískoven. Hejtman toho dne vyhlásil kvůli situaci po celém území kraje stav nebezpečí, ten trval až do konce srpna. V úterý 13. srpna byla zahájena příprava na evakuaci vybraných lokalit ve Veselí nad Lužnicí.

Hejtman Jan Zahradník nařídil 14. srpna evakuaci měst v okolí Lužnice, kam by podle odhadů dosáhla stoletá voda. Nařízení ve městě Tábor se týkalo zhruba tří stovek obyvatel. Čelkovice se ocitly pod vodou a v Plané nad Lužnicí hasiči evakuovali obyvatele zhruba ze třiceti zatopených domů. Soběslav měla zatopené nábřeží.

close Veselí nad Lužnicí při povodni 2002 letecky. info Zdroj: archiv HZS JčK zoom_in Veselí nad Lužnicí při povodni 2002 letecky.

Při povodních a likvidaci jejích následků zahynulo na jihu Čech osm osob. Smetla je velká voda, zabil padající podmáčený strom nebo zemřeli při pomoci ostatním, jako například hasič ve Veselí nad Lužnicí.

Povodně Veselí trápily dlouho a opakovaně. Může za to rovinatý terén i soutok

Podívejte se na archivní záběry ze srpna na Veselsku:

Fotogalerie: Povodně Veselí trápily dlouho a opakovaně. Může za to rovinatý terén i soutok

Jak lidé vzpomínali:

Fotogalerie: První povodni je dvanáct let. Do zapomnění ale nezapadla

Podívejte se na povodně v roce 2002 z pohledu jedné rodiny v Soběslavi, která si vše zapisovala do Deníku.

Fotogalerie: Povodňový deník rodiny ze Soběslavi začíná 12. srpna