Podle prvních odhadů půjde o stovky milionů korun. „Jsou to škody, které se týkají soukromého majetku, obecního majetku, ale i krajského majetku,“ uvedl po středečním jednání Bezpečnostní rady kraje hejtman Jiří Zimola.

„Jde o postiženou infrastrukturu, vodovodní řady, kanalizaci, čističky odpadních vod, poničená sportoviště. V terénu už jsou lidé, kteří na sčítání škod pracují. Škody musíme sečíst nejpozději do týdne po ukončení stavu nebezpečí a zaslat na ministerstvo financí, které připraví plán obnovy území,“ dodal hejtman.

Jihočeští hasiči v průběhu úterka a noci na středu vyjížděli v souvislosti s povodní k 55 zásahům.

„Většinou se jednalo o odčerpání vody, zpevňování hrází, odstraňování spadlých stromů a čištění kanalizačních vpustí,“ uvedla mluvčí kraje Kateřina Koželuhová. „Ve vytopených obcích lidem pomáhají už také psychologové záchranného sboru a policie. Hasiči, Český červený kříž, ADRA a Charita distribuují úklidové a dezinfekční prostředky a pracovní pomůcky.“

Na odklízení škod se v Jihočeském kraji začala už podílet také Armáda ČR. Na Prachaticku pomáhá armádní technika a vojáci.
„Armáda už je v obcích, kde byly vyplaveny a zaneseny čističky odpadních vod. Monitoruje situaci a vysílá na místo vojáky a techniku. Někde je potřeba počkat na částečné vyschnutí terénu. Těžká technika by podmáčeným terénem neprojela,“ dodává Koželuhová.