Na peněženky a libida nakupujících začínají útočit velké povánoční slevy, při kterých se cena zboží sníží třeba až na čtvrtinu.
Nečekaný zážitek potkal Pavlínu Hronovskou z Tábora. „Asi dva dny před Štědrým dnem se nám rozbila pračka. Chtěli jsme koupit novou, ale v prodejně elektra nám řekli, ať počkáme do ledna, že teď je to zbytečný. To prý budou až poloviční slevy, takže počkám, a ráda si pak vyberu i třeba nějakou kvalitnější,“ řekla s tím, že se těší na lednové nákupy.
Zlevňovat ale nebude jen elektronické zboží. Snížení ceny až o sedmdesát procent čeká sportovní potřeby, zahradní techniku, nábytek nebo oblečení. Slevy potkají velké tuzemské řetězce, i soukromé prodejny. „Se slevou až padesát procent lze nyní v obchodech Tesco pořídit oblečení, některé výrobky ze sortimentu elektroniky nebo hračky a cukrovinky. Slevy budou v Tescu probíhat celý leden a také během února,“ potvrdila Lucie Turnovská za Tesco Stores ČR.
Kenvelo, Kaufland, Datart nebo například Mountfield již nyní avizují masové výprodeje za pakatel.
„Je to těžký, před Vánoci nakupovat musíte, ale po nich vás zase lákají enormně nízké ceny. Občas si v lednu zajedu do Prahy, kde jsou slevy ještě znatelnější, třeba osmdesáti nebo devadesáti procentní. A to se určitě vyplatí,“ přiblížil nakupující Jan Rafaj z Plané.
Povinností prodávajícího při výprodejích je mít nabízené zboží na skladě a v žádném případě nesmí kupujícímu nabídnout zboží jiné, za plnou cenu. Zákon také obchodům určuje povinnost přesně stanovit začátek a konec slev.