Potrat neboli umělé přerušení těhotenství vždy představuje složité, citlivé a kontroverzní rozhodnutí. Od letošního června nemusí ženy také v Česku podstoupit kvůli ukončení nechtěného nebo rizikového „jiného stavu" chirurgický,
instrumentální zákrok. Vyhnou se tak mj. anestezii, při chirurgickém výkonu také může dojít k poškození děložní sliznice. K dispozici jsou
i v tuzemsku potratové pilulky, které objevili francouzští vědci už v 80. letech minulého století.
Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil registraci tohoto francouzského preparátu minulý měsíc. Proti němu protestovala formou petice hlavně organizace Hnutí pro život.
Pilulky jsou pouze na předpis a žena si je hradí sama stejně jako obvyklý potrat. Tato metoda se smí používat do sedmého týdne těhotenství. Aplikovat ji lze pouze ve vybraných nemocnicích s lůžkovou částí. Deník zjišťoval, zda jihočeští gynekologové už pilulky předepsali. Potratová pilulka našla uplatnění u první pacientky českobudějovické nemocnice.
„Farmakologické přerušení těhotenství u nás absolvovala minimálně jedna žena. Tuto metodu ale aktivně nenabízíme. Žena, která chce přerušit těhotenství, musí přijít na naše oddělení s vyplněnou žádostí od svého gynekologa, znamená to tedy, že už s ním možné metody prodiskutuje," vysvětluje Petr Sák, primář gynekologicko – porodnického oddělení českobudějovické nemocnice. Právě na jeho lůžkové části je možné potrat touto cestou provádět.
„Po požití tabletky
u nás žena přibližně hodinu zůstane, abychom vyloučili riziko alergické reakce, poté může odejít domů. Druhou pilulku stejným způsobem podáváme po třiceti šesti až čtyřiceti osmi hodinách," vysvětluje primář Petr Sák postup. Přerušení těhotenství pomocí takzvané potratové pilulky přijde zhruba na tři
a půl tisíce korun.
Žádné zkušenosti
Primář gynekologicko – porodnického oddělení nemocnice v Táboře Jiří Holub Deníku sdělil toto: „Hned jak se to objevilo v televizi, volaly asi tři ženy. Teď zájem neregistrujeme a pilulku jsme zatím nikomu neindikovali," říká primář. Upřesnil, že jihočeské nemocnice za „balíček" procedur a léků budou účtovat čtyři tisíce korun. Platí se tablety, tři vyšetření i ultrazvuk.
Počty interupcí
Loni bylo v Česku přerušeno skoro 23 tisíc těhotenství. V pětině případů k interrupci došlo ze zdravotních důvodů.
Pilulka stimuluje tělo, aby si pomohlo samo. Ani její užití není bez komplikací. První pilulka plod zabíjí, další jej vypuzují z těla. Žena musí počítat s krvácením a bolestmi.
„Než někomu poradit, zda zvolit klasický potrat nebo pilulku, byl bych velmi opatrný, protože s pilulkami zatím nemáme žádné zkušenosti," dodal primář Jiří Holub.
Aby se zabránilo cestám
z jednoho regionu do druhého kvůli pilulce, budou jejich ceny a aplikace zhruba stejné. Ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan potvrdil, že v kraji půjde o cenu kolem čtyř tisíc korun. „Pro nás, lékaře, je důležité, aby pilulka fungovala. Zda ji budou ženy vyhledávat spíše než zákrok, nelze zatím říct," řekl písecký ředitel Jiří Holan.