Potkany si vykrmujeme vlastními zbytky, nelze se pak divit, že se jim dobře daří a množí se snad s každým nadechnutím. Neváhají se nastěhovat přímo do bytů, kde vyvedou mladé.

„Jde o civilizační problém, kterým vlastně lidé platí za svůj blahobyt," říká na rovinu vedoucí odboru životního prostředí Jan Fišer.
Na vlastní kůži ho letos pociťují lidé nejen z Pražského Sídliště. Například v domě v Náchodské ulici, kde se jim mláďata uvelebila rovnou v bytech. „Teď je to chvíli lepší, už jsem je tak tři neděle neviděla, ale měli jsme je i doma. Moji rodiče ze stejného domu jejich mláďat nachytali pětadvacet, já dvě. Vyskytují se i venku kolem popelnic," potvrdila nám například Zuzana Slabová z domu, v němž si lidé byty odkoupili.

Potkan:
- velmi inteligentní zvíře
- rychle se množí, neboť samice
  se páří několikrát do měsíce
- březost trvá 21 až 24 dnů
- v jednom vrhu má i 10 mláďat – za měsíc je potomek plně 
   samostatný a hledá potravu

Největším prohřeškem, kterého se podle Jana Fišera člověk dopouští, je vyhazování zbytků jídla do záchodu.
„Ty se pak stávají snadnou kořistí a potkany lákají blíž k lidem, někdy až domů."
Aby byla plošná deratizace účinnější, je třeba, aby vlastníci domů nebo sítí udeřili najednou. Nestačí proto jen teplárna nebo město či Čevak, součinnost by měly dodržovat i společenství vlastníků ve zprivatizovaných domech.

„Problém je ale i v rodinných domech. Deratizaci je totiž nutné provádět preventivně a ne až když máme potkany doma. Několik let ji v Táboře provádíme čtyřikrát ročně, nyní uvažujeme o páté, protože situace se mírně zhoršuje," potvrdil technik Bytesu Petr Novák s tím, že každý rok za ni Bytes utratí 120 tisíc.

Jedna taková aplikace její účastníky vychází na 600 tisíc. Největší finanční zátěž leží na Čevaku, jenž ročně vydá zhruba čtvrt milionu.
Sezimovo Ústí za boj s potkany zaplatí necelých sto tisíc ročně. „Děláme ji dvakrát ročně a mohu říct, že v městských domech potkany nemáme. Pochopitelně se u nás ve městě také vyskytují, ale každý vlastník se o to musí starat. My jsme třeba deratizaci zesílili, takže jsme na ni loni přidali víc peněz," říká ředitel Správy města Jaroslav Kupsa.

Kalendář hubení

 Jak se správně chovat
Nevyhazovat zbytky jídla do záchodu, potkani jsou schopní vylézt stoupačkami do pater a záchodovou mísou až do bytu
Nevytvářejte skládky u popelnic a víka důsledně zavírejte
Pokud už je máte v domě, vyčistěte a vydezinfikujte všechna místa, kde se pohybují. Řádně si zabezpečte potraviny a ve spížích ucpěte větrací škvíry. Na kanály nasaďte víka s malými otvory
Pořiďte si nástrahy se speciální chemickou látkou, která je do několika dnů usmrtí, nebo mechanické pasti, do nichž vložte chutnou návnadu: špek, čokoládu, ořech. Položte je do blízkosti nor.
Odklízejte mrtvá těla zvířat


Existují i elektronické odpuzovače se zvukem o vysoké frekvenci, kterou nemají rádiS deratizací se začíná podle počasí. Nejvhodnější je od března a poslední kolečko udělat nejpozději v průběhu listopadu, dokud nemrzne a nepadá sníh.

Ošetřit je třeba jak inženýrské sítě, tak přípojky do bytů a každou skulinu v domě. „Od firem, zabývajících se deratizací, máme informace, že se v soukromých objektech ve sklepech vyskytují potkani ve velkém množství, odkud dále migrují na veřejná prostranství. Majitelé však do deratizací nechtějí investovat a tudíž jde o nekonečný koloběh," upozorňuje Jan Fišer.

Tábor na svém webu zveřejní termíny plošné deratizace, do které by se tedy měli zapojit i majitelé soukromých rodinných domů i tak zvaných SVJ. Život s potkany totiž zvyšuje riziko výskytu nemocí jako jsou mor, tyfus, vzteklina nebo tularémie a cholera.