VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postižení, zpátky do ústavů! Stát na vás nemá peníze

Táborsko - Poskytovatelům sociálních služeb stát letos přerozdělí skoro o tři sta milionů méně než loni

8.3.2010
SDÍLEJ:

Táborská Kaňka pečuje o děti a mládež s mentálním, tělesným i kombinovaným postižením. Letos ji ale kvůli nedostatku peněz čeká doslova boj o přežití.Foto: Kateřina Nimrichtrová

Jestli Kaňka skončí, nedovede si Naďa Pěknicová svůj život dál ani představit. Se svým synem, který trpí mentálním postižením a epilepsií, jsou totiž na jejích službách závislí. A proč by měla Kaňka skončit? Stát jí snížil dotaci o polovinu.

Ministerstvo chce letos mezi poskytovatele sociálních služeb rozdělit o 300 milionů korun méně než loni. Na hranu životnosti se tak dostane daleko více subjektů. Narozdíl od loňského roku na tom budou daleko hůř ambulantní a terénní služby.

„Celý systém je špatně. Pokud o rozdělení dotací rozhoduje ministerstvo nebo kraj, který je zároveň zřizovatelem většiny pobytových zařízení, dá peníze prioritně jim. Je to celkem logické, že je nechce nechat padnout. O penězích by měl ale rozhodovat nezávislý orgán,“ míní ředitel sdružení pro pomoc a podporu lidem s duševním onemocněním Fokus Tábor Pavel Kutil.

V kleštích

Zatímco v loňském roce přikleplo ministerstvo Fokusu 2,64 milionu korun, letos dostanou na službu sociální rehabilitace jen 800 tisíc.

„Dostáváme se do kleští. Jediné, na čem můžeme šetřit, jsou zaměstnanci. My ale musíme zároveň splňovat předepsaný počet personálu na počet klientů. Takže buď přijde kontrola a zavřou nás, nebo nebudu mít na lidi peníze a skončíme s touto službou stejně, což výhledově může zlikvidovat celý Fokus,“ uvažuje Kutil.

Do loňského roku tvořil podíl dotace ministerstva sociálních věcí na rozpočtu táborské Kaňky zhruba šedesát procent. Zbytek dotovali z plateb uživatelů, sponzorských darů, veřejných sbírek a grantů.

„Letošní rozpočet na denní stacionář, který je alfou i omegou naší činnosti, činí přes pět milionů korun. Žádali jsme o tři a půl a minulý týden nám přišlo z ministerstva vyrozumění, že dostaneme necelou polovinu,“ uvedla ředitelka Irena Lintnerová.

Odnese to pětatřicet klientů denního stacionáře. Kaňka už učinila úsporná opatření. Snížila úvazky zaměstnancům, kteří z loajality sice pracují ve stejném rozsahu jako dosud, ale za méně peněz. Zdražit musela Kaňka i služby pro klienty.

„Budeme platit minimálně o pět set korun měsíčně víc, takže to rozpočet rozhodně zasáhne. To by ale ještě nebylo to nejhorší. Když by Kaňka skončila, nebo by omezila služby v podstatě jen na hlídání dětí s postižením, syna bych zničila. Byl by to obrovský krok zpátky v rozvoji jeho osobnosti,“ vyjádřila se Naďa Pěknicová z Mezna.

Pomalá smrt

Přes razantní opatření, neví Kaňka, co bude v létě.

„Kroky, které jsme podnikli, nám jen pomohou prodloužit dobu, kdy můžeme bojovat, ale rozhodně nás to nezachrání. Ve finále bychom museli naše služby omezit na pouhé hlídání dětí, což by už vlastně ani neodpovídalo tomu, na co máme registraci. Stát by měl situaci přehodnotit,“ apeluje Lintnerová.

Na centrum denních služeb pro mladistvé klienty dostala skoro o polovinu méně prostředků i soběslavská Rolnička. „Také na chráněné bydlení, které je tradičně podhodnocováno, jsme získali v podstatě jen třetinů skutečných nákladů,“ upozornila mluvčí Rolničky Eva Janatová.

Kaňka, Fokus i Rolnička již podaly odvolání. V dubnu by se mohly ještě nějaké peníze v rozpočtu najít. Podle vyjádření krajského úřadu to ale rozhodně nebude plná částka, o kterou organizace žádaly.

Na otázky ohledně složité situace v sociální sféře odpovídal prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiří Horecký.

Loni na tom byly hůř pobytové služby, letos naříkají ambulantní a terénní. Myslíte si, že jde o nějaký záměr ministerstva?
V loňském roce na tom byly pobytové služby hůře v průběhu celého roku, protože ministerstvo práce prioritně podpořilo neziskový sektor. V závěru roku se však ještě dorozdělovala částka 800 milionů na sociální služby, a z té byly primárně podpořeny pobytové služby. Každopádně šlo ze státního rozpočtu v loňském roce poskytovatelům sociálních služeb o zhruba 300 milionů korun více.


Letos to totiž vypadá, že kraj a ministerstvo přálo více těm, které zřizuje. Není už chybná samotná koncepce, že o rozdělení peněz rozhodují ti, kteří jsou sami zřizovateli?
Současný stav není ideální a počítá se s jeho změnou a decentralizací. Každopádně jednotlivé kraje sestavují souhrnnou žádost za svůj region, kterou předkládají a obhajují před ministerstvem. Jsou tak přirozeně v jistém střetu zájmu, nicméně konečné slovo má ministerstvo. Pokud by došlo k tomu, že nějaký kraj bude chtít podporu převážně pro své organizace, pak dojde k vyjednávání s příslušným krajem.


Neziskovky posílají odvolání, jakou mají šanci uspět?
Na ministerstvu zůstalo 170 milionů korun jako rezerva pro organizace, jejichž činnost je kvůli ponížení dotací ohrožena. Tato částka bude v průběhu letošního roku přerozdělena dotační komisí ministerstva. Organizace mohou na rezort posílat rozklady na rozhodnutí o dotaci. Samozřejmě, s patřičným odůvodněním.


Každopádně nedostanou tolik, o kolik žádaly. Mají nějaké možnosti, jak se udržet?
Minimum organizací obdrželo částku, o kterou žádalo. Nelze dát uniformní návod, každá organizace je v jedinečné situaci. Každopádně většinou jdou cestou snižování nákladů, snižování kapacit dané sociální služby, zvyšování participace uživatelů.


Při představě, že některá zařízení kvůli nedostatku peněz skutečně skončí, tuhne krev v žilách. Co se stane se všemi těmi lidmi, kteří užívají těchto sociálních služeb a najednou se ocitnou bez nich?
Pokud je ukončením nějaké služby klient ohrožen na zdraví či na životě, je ze zákona odpovědná obec třetího typu. To jsou ale extrémní příklady. Jinak si musí uživatel najít jiného poskytovatele služby, ale to je opět možné pouze v některých lokalitách. Financování sociálních služeb ale není výlučnou povinností státu. Předpokládá se participace ze samosprávných rozpočtů, a několik krajů, ale i měst, pravidelně vyhlašují různé dotační tituly.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

8.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Vedoucí 32 000 Kč Vedoucí ostatních úředníků vedoucí odboru správního a právního. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky, náležitosti přihlášky vč. příloh a způsob podávání přihlášek: viz www.sezimovo-usti.cz, Písemnou přihlášku, včetně příloh, je nutno doručit v zalepené obálce označené heslem „VŘ vedoucí OSP - neotvírat“ nejpozději do 29. října 2018 do 11.00 h na podatelnu Městského úřadu Sezimovo Ústí na adresu Městský úřad Sezimovo Ústí, Dr. E. Beneše 21, 391 01 Sezimovo Ústí. Pracoviště: Město sezimovo ústí, Dr. E. Beneše, č.p. 21, 391 01 Sezimovo Ústí 1. Informace: Miroslava Svitáková, +420 777 794 878. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 20 000 Kč Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Seřizování vstřikovacích lisů pro výrobky z plastů., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu a další benefity., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně (Mladá Vožice).. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 20 000 Kč Provozní elektromechanici Autoelektrikář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., Požadavky:, Vyučen v oboru autoelektrikář nebo obdobném oboru, praxe výhodou nikoliv podmínkou., Náplň práce:, Zapojování elektroinstalace automobilových nástaveb a příslušenství (osvětlení, ovládání hydraulických zařízení, majáky, kamery atd.)., Zaměstnanecké výhody: stravenky (100Kč/den), důchodové připojištění, příspěvek na dovolenou., Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Hcs centrum s.r.o., Chýnovská, č.p. 850, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Josef Sokolík, +420 606 639 910. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 19 000 Kč Řidiči vysokozdvižných vozíků řidič VZV / lisař. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: obsluha VZV a lisu, požadujeme řidičské oprávnění na obsluhu VZV, zručnost při nakládání kamionů a kontejnerů pomocí VZV, zodpovědnost, spolehlivost, samostatnost, manuální zručnost, aktivní přístup k práci, kontakt e-mailem, tel.:7:00 - 15:30. Pracoviště: Mh odpady s.r.o. - prac., 391 31 Dražice. Informace: Markéta Veselá, +420 776 782 868.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jihostroj veze z Benátek výhru. Za tři sety si zasloužil tři body

Malířka Helena Schmaus Shooner.

Zemřela výtvarnice Helena Schmaus Shooner, pravnučka F. Křižíka

Neúspěšný kandidát napadl volby v Krumlově

Český Krumlov – Že mohlo dojít k manipulaci s hlasovacími lístky, ohlásil Krajskému soudu v Českých Budějovicích (KS) v pátek 19. října, tedy poslední den lhůty pro podání návrhu na neplatnost hlasování nebo výsledku voleb do zastupitelstva města Český Krumlov, Václav Mocek z Českého Krumlova, který kandidoval v komunálních volbách za hnutí PRO 2016 a skončil jako 2. náhradník.

Na věži turisty překvapil zlatý robot. Natáčel film

České Budějovice – Kolemjdoucí se ráno zmateně zastavují. Nevěřícný výraz ve tváři vystřídá úsměv a u mužů a sci-fi fanoušků dokonce pochopení.

Soud bude řešit 15 návrhů na neplatnost voleb

Jižní Čechy – Hlasy voličů pro kandidující strany nebyly sečteny správně. S takovým odůvodněním sepsali Jihočeši návrhy na neplatnost říjnových komunálních voleb, které adresovaly Krajskému soudu v Českých Budějovic.

Vandal poničil čtyři automobily v Berlínské ulici na Sídlišti Nad Lužnic

Tábor – Táborští policisté musejí řešit další případ bezohledného vandalství. Jeho obětí se tentokrát stala čtyři zaparkovaná vozidla v Berlínské ulici na Sídlišti Nad Lužnicí.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT