VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postižení, zpátky do ústavů! Stát na vás nemá peníze

Táborsko - Poskytovatelům sociálních služeb stát letos přerozdělí skoro o tři sta milionů méně než loni

8.3.2010
SDÍLEJ:

Táborská Kaňka pečuje o děti a mládež s mentálním, tělesným i kombinovaným postižením. Letos ji ale kvůli nedostatku peněz čeká doslova boj o přežití.Foto: Kateřina Nimrichtrová

Jestli Kaňka skončí, nedovede si Naďa Pěknicová svůj život dál ani představit. Se svým synem, který trpí mentálním postižením a epilepsií, jsou totiž na jejích službách závislí. A proč by měla Kaňka skončit? Stát jí snížil dotaci o polovinu.

Ministerstvo chce letos mezi poskytovatele sociálních služeb rozdělit o 300 milionů korun méně než loni. Na hranu životnosti se tak dostane daleko více subjektů. Narozdíl od loňského roku na tom budou daleko hůř ambulantní a terénní služby.

„Celý systém je špatně. Pokud o rozdělení dotací rozhoduje ministerstvo nebo kraj, který je zároveň zřizovatelem většiny pobytových zařízení, dá peníze prioritně jim. Je to celkem logické, že je nechce nechat padnout. O penězích by měl ale rozhodovat nezávislý orgán,“ míní ředitel sdružení pro pomoc a podporu lidem s duševním onemocněním Fokus Tábor Pavel Kutil.

V kleštích

Zatímco v loňském roce přikleplo ministerstvo Fokusu 2,64 milionu korun, letos dostanou na službu sociální rehabilitace jen 800 tisíc.

„Dostáváme se do kleští. Jediné, na čem můžeme šetřit, jsou zaměstnanci. My ale musíme zároveň splňovat předepsaný počet personálu na počet klientů. Takže buď přijde kontrola a zavřou nás, nebo nebudu mít na lidi peníze a skončíme s touto službou stejně, což výhledově může zlikvidovat celý Fokus,“ uvažuje Kutil.

Do loňského roku tvořil podíl dotace ministerstva sociálních věcí na rozpočtu táborské Kaňky zhruba šedesát procent. Zbytek dotovali z plateb uživatelů, sponzorských darů, veřejných sbírek a grantů.

„Letošní rozpočet na denní stacionář, který je alfou i omegou naší činnosti, činí přes pět milionů korun. Žádali jsme o tři a půl a minulý týden nám přišlo z ministerstva vyrozumění, že dostaneme necelou polovinu,“ uvedla ředitelka Irena Lintnerová.

Odnese to pětatřicet klientů denního stacionáře. Kaňka už učinila úsporná opatření. Snížila úvazky zaměstnancům, kteří z loajality sice pracují ve stejném rozsahu jako dosud, ale za méně peněz. Zdražit musela Kaňka i služby pro klienty.

„Budeme platit minimálně o pět set korun měsíčně víc, takže to rozpočet rozhodně zasáhne. To by ale ještě nebylo to nejhorší. Když by Kaňka skončila, nebo by omezila služby v podstatě jen na hlídání dětí s postižením, syna bych zničila. Byl by to obrovský krok zpátky v rozvoji jeho osobnosti,“ vyjádřila se Naďa Pěknicová z Mezna.

Pomalá smrt

Přes razantní opatření, neví Kaňka, co bude v létě.

„Kroky, které jsme podnikli, nám jen pomohou prodloužit dobu, kdy můžeme bojovat, ale rozhodně nás to nezachrání. Ve finále bychom museli naše služby omezit na pouhé hlídání dětí, což by už vlastně ani neodpovídalo tomu, na co máme registraci. Stát by měl situaci přehodnotit,“ apeluje Lintnerová.

Na centrum denních služeb pro mladistvé klienty dostala skoro o polovinu méně prostředků i soběslavská Rolnička. „Také na chráněné bydlení, které je tradičně podhodnocováno, jsme získali v podstatě jen třetinů skutečných nákladů,“ upozornila mluvčí Rolničky Eva Janatová.

Kaňka, Fokus i Rolnička již podaly odvolání. V dubnu by se mohly ještě nějaké peníze v rozpočtu najít. Podle vyjádření krajského úřadu to ale rozhodně nebude plná částka, o kterou organizace žádaly.

Na otázky ohledně složité situace v sociální sféře odpovídal prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiří Horecký.

Loni na tom byly hůř pobytové služby, letos naříkají ambulantní a terénní. Myslíte si, že jde o nějaký záměr ministerstva?
V loňském roce na tom byly pobytové služby hůře v průběhu celého roku, protože ministerstvo práce prioritně podpořilo neziskový sektor. V závěru roku se však ještě dorozdělovala částka 800 milionů na sociální služby, a z té byly primárně podpořeny pobytové služby. Každopádně šlo ze státního rozpočtu v loňském roce poskytovatelům sociálních služeb o zhruba 300 milionů korun více.


Letos to totiž vypadá, že kraj a ministerstvo přálo více těm, které zřizuje. Není už chybná samotná koncepce, že o rozdělení peněz rozhodují ti, kteří jsou sami zřizovateli?
Současný stav není ideální a počítá se s jeho změnou a decentralizací. Každopádně jednotlivé kraje sestavují souhrnnou žádost za svůj region, kterou předkládají a obhajují před ministerstvem. Jsou tak přirozeně v jistém střetu zájmu, nicméně konečné slovo má ministerstvo. Pokud by došlo k tomu, že nějaký kraj bude chtít podporu převážně pro své organizace, pak dojde k vyjednávání s příslušným krajem.


Neziskovky posílají odvolání, jakou mají šanci uspět?
Na ministerstvu zůstalo 170 milionů korun jako rezerva pro organizace, jejichž činnost je kvůli ponížení dotací ohrožena. Tato částka bude v průběhu letošního roku přerozdělena dotační komisí ministerstva. Organizace mohou na rezort posílat rozklady na rozhodnutí o dotaci. Samozřejmě, s patřičným odůvodněním.


Každopádně nedostanou tolik, o kolik žádaly. Mají nějaké možnosti, jak se udržet?
Minimum organizací obdrželo částku, o kterou žádalo. Nelze dát uniformní návod, každá organizace je v jedinečné situaci. Každopádně většinou jdou cestou snižování nákladů, snižování kapacit dané sociální služby, zvyšování participace uživatelů.


Při představě, že některá zařízení kvůli nedostatku peněz skutečně skončí, tuhne krev v žilách. Co se stane se všemi těmi lidmi, kteří užívají těchto sociálních služeb a najednou se ocitnou bez nich?
Pokud je ukončením nějaké služby klient ohrožen na zdraví či na životě, je ze zákona odpovědná obec třetího typu. To jsou ale extrémní příklady. Jinak si musí uživatel najít jiného poskytovatele služby, ale to je opět možné pouze v některých lokalitách. Financování sociálních služeb ale není výlučnou povinností státu. Předpokládá se participace ze samosprávných rozpočtů, a několik krajů, ale i měst, pravidelně vyhlašují různé dotační tituly.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

8.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 22 000 Kč

Montéři suchých staveb Montér sádrokartonových systémů - minerálních stropů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Zručnost. Místo výkonu práce: okres Tábor, okres ČB, kontakt: telefonicky.. Pracoviště: Milan hovorka, Jateční, č.p. 44, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Milan Hovorka, +420 602 147 183.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) pomocná síla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: samostatnost, příplatek na stravu, zaměstnanecké bonusy, kontakt tel., e-mailem. Pracoviště: Michaela marešová - průmyslová 499, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Michaela Marešová, +420 777 275 500.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 500 Kč

Řidiči tahačů Řidič nákladního automobilu nad 12t (tahač+návěs). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., POŽADAVKY: platný profesní průkaz řidiče (včetně přezkoušení), řidičský průkaz sk. C, E, karta do digitálního tachografu, 4 roky praxe, spolehlivost, samostatnost, pečlivost. Doba neurčitá. DIETY NAVÍC., NÁPLŇ PRÁCE: rozvoz výrobků převážně po ČR a EU., Zaměstnanecké výhody: 5T dovolené, příspěvek na penzijní připojištění a další zam.výhody., Kontakt: telefonicky, emailem (martina.vitkova@img-management.cz). Pracoviště: Img bohemia s.r.o., Průmyslová, č.p. 798, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Monika Havránková, +420 381 679 901.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 32 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel řidič kamionové dopravy - vývozy z firmy Fontea, a.s. Veselí nad Lužnicí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pož.: vyučení, praxi "CE" min. 2 roky výhodou,, zvláštní prémie, jízdní výhody,, kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Sgm route, a.s. - fontea a.s., 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Jiří Pustowka, +420 737 276 036.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hasiči uchránili miliony. Hořel dřevník s uskladněným dřevem

V pátek vyvrcholil Budějovický Majáles.
AKTUALIZOVÁNO
97

OBRAZEM: Městem prošli studenti v maskách

Život na Blatech se těší ze stříbra

Soběslav - Husitské muzeum v Táboře uložilo do své klenotnice mimořádně cenný úspěch. Postarala se o něj jeho pobočka Blatské muzeum, jehož etnografická expozice Život na Blatech a Kozácku získala stříbro v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis.

Fotbalisté Soběslavi vyzvou v sobotu na domácím trávníku divizního lídra

Soběslav – Fotbalisté soběslavského Spartaku stanou v sobotním pokračování divize před obrovskou výzvou. Jejich soupeřem bude od 17 hodin vedoucí tým tabulky z Karlových Varů.

Pohádkoví Broučci oživí Noc kostelů

Tábor – Celorepubliková akce Noc kostelů zavítá v pátek také do svatostánků na Táborsku.

AKTUALIZOVÁNO

Jihočeské divadlo sčítá škody po bouřce

České Budějovice - Přívalový déšť, který provázel čtvrteční bouřku nad Českými Budějovicemi, kvůli ucpanému okapu poničil i foyer a další vnitřní prostory Jihočeského divadla. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT