Bechyně si volby nechala až na poslední den, zastupitelé se sešli včera večer. Naopak jako první snad měli po ustavujícím jednání v Radeníně. „My jsme ho měli poslední pátek v říjnu. Zavolali jsme si na soud, a protože nám řekli, že jsme vzorní a všechno máme v pořádku, svolal jsem zasedání," hlásil nám s hrdostí v hlase znovuzvolený starosta Jaroslav Kraus. Chvátali, aby ulehčili práci účetní. Jedni zastupitelé v říjnu skončili a ti noví začali hned od prvního listopadu. „My se tady politicky nebijeme, tak jsme to měli tak nějak jasné. Hodně jsme omladili, teď máme průměr osmatřicet let a těm mladým jsem už teď řekl, že jeden z něj bude za čtyři roky starostou," směje se uvolněný starosta, který začal třetí volební období, přičemž před nimi působil čtyři roky jako tajemník úřadu. Na prstech jedné ruky by se daly spočítat vesnice, jimž se vedení zcela změnilo. V Radeníně například nezměnili ani místostarostu.

Starostové obcí

ŽelečStarosta: Ladislav Stejskal
BorotínStarosta: Antonín Brož
StádlecStarosta: Milan Kelich
BělečStarosta: Stanislav Šmejkal
RadenínStarosta: Jaroslav Kraus
MalšiceStarostka: Miloslava Šebková
ChotovinyStarosta: Zdeněk Turek
OpařanyStarostka: Blanka Řezáčová
NadějkovStarosta: Arnošt Novák
LomStarosta: Jan Dafčík
Mladá VožiceStarosta: Jaroslav Větrovský
JistebniceStarosta: Vladimír Mašek
ŘepečStarosta: Jiří Vozábal

Znovuzvolení

Pokračování ve funkci dává starostům možnost dokončit svou rozdělanou práci. Navázat na uplynulé čtyři roky tak může Stanislav Šmejkal v Bělči nebo Milan Kelich ve Stádlci, Antonín Brož v Borotíně. Ve Stádlci si odvolili také ještě v říjnu. Stávající starosta dostal osm hlasů, k nimž do plného počtu chyběl jen jeho vlastní. „Pokračovat budeme ve velké akci, kterou je vodovod do Starého Sedla, pak chceme vyřešit využívání synagogy, chceme něco připravit ke čtyřicátému výročí otevření Stádleckého mostu," naznačil Milan Kelich některé z priorit příštích let, k nimž patří i vybudování vhodné společenské místnosti ve Křídě, která pod obec spadá.

Na rozdíl od uvedených vesnic si v Košicích zvykají na změnu. Dosavadní starosta Josef Staněk se s úřadem po pětadvaceti letech rozloučil a užívá si důchodu. Na postu ho vystřídal Jaromír Černý, bývalý místostarosta. „Své křeslo místostarosty jsem změnil na to starostovské. Jednoduše to na mě padlo," říká. Díky uvolněné pozici musel opustil dosavadní zaměstnání obchodně – technického zástupce firmy a začít naplno úřadovat pro obec. Jeho předchůdce mu předal obrovský kus hotové práce a Jaromír Černý plánu, že v ní bude nejen pokračovat, ale také se chce zasadit o něco nového. „Svoje zvolení beru jako výzvu," sdělil. V první řadě se chce zaměřit na vybudování vodovodu v Doubí, čeká ho také řešení nízkého počtu dětí ve škole a rekonstrukce školky.

Jsou bez starosty

Bez zvoleného vedení obce jsou zatím obyvatelé Zadní Stříteže, kde se komunální volby v řádném termínu nekonaly a nyní čekají na vyhlášení náhradního termínu. O něm rozhodne ministerstvo vnitra, za které nyní obec spravuje Miroslava Vondráčková.
Důvodem bezvládí je skutečnost, že dlouholetý starosta Ladislav Mimráček již ve funkci pokračovat nechtěl a Střítežští nesestavili žádnou kandidátku. Pověřená správkyně má ale jen velice omezené pravomoci. Zajišťuje pouze základní chod obce. Již tento pátek se s ní občané sejdou při veřejné besedě, na níž budou společně hledat odpověď i na otázku, co se stane, když vhodného kandidáta na starostu nenajdou. V krajním případě může obec ztratit svou samostatnost.

Autor: Kamila Bílá