„Tak jsem se rozhodla, protože si myslím, že funkce starosty a poslance jsou obě časově velmi náročné a já mám v roli poslance rozjeté nějaké úkoly a vize. Proto jsme se uvnitř ANO domluvili, že budu někde níže. Nechtěla bych ani jednu z těch funkcí dělat na padesát procent," vysvětluje Radka Maxová.

Poprvé se voličům představila loni při volbách do parlamentu. ANO 2011 sice v okrese nevyhrálo, ale pod jejím vedením velmi důstojně konkurovalo ČSSD.

S vysokými ambicemi jde ANO i do komunálních voleb. „Určitě chceme obsadit nějaká křesla v zastupitelstvu, ale nejraději bychom samozřejmě vyhráli," neskrývá Radka Maxová vysoké cíle.

Do konkurenčního boje v roli favorita nasadili v Táboře třicetiletého manažera lékárenského řetězce Petra Nováka, který už nechce jen nadávat, ale chce začít i něco dělat. „Jako mnozí sedím doma a nadávám, ale nic pro to nedělám. Tak jsem se rozhodl, že se do komunální politiky aktivně zapojím a budu se angažovat. Chtěl bych do ní přenést zkušenosti, které jsem načerpal ve firmách," říká táborský rodák, který je připravený Tábor další čtyři roky vést.

„My ale kandidujeme jako tým, nemáme to tedy tak, že když volby vyhrajeme, automaticky bude starostou jednička z kandidátky," tvrdí Petr Novák, ale voliče zároveň ujišťuje, že případně je na novou roli připravený.

Na druhé straně do hry o posty vůbec nezasáhne Radek Přílepek ze Sezimova Ústí, který v loňský parlamentních volbách sklidil u voličů ANO poměrně slušný výsledek a Radce Maxové zdatně sekundoval. Ve svém Sezimově Ústí ji dokonce i porazil, a to rozdílem 18 hlasů.
„Nekandiduji z časových důvodů," říká předseda táborských turistů Radek Přílepek, který není členem ANO 2011, pouze s ním sympatizuje.

„Věnuju se klubu turistů, musíme postavit Hýlačku, mám zaměstnání. Nemohu být na několika lodí a žádnou věc nedělat pořádně. Sice jsem byl oslovený, zda bych v Sezimově Ústí nepostavil kandidátku, ale nedal jsem ji dohromady, nikomu se nechtělo," poodhalil zásadní důvod, proč do voleb nezasáhne.

Z časů minulých

ANO přivádí na komunální scénu nové tváře, přesto je možné objevit i jména, která nejsou neznámá. Tak například na kandidátce ve Veselí nad Lužnicí figuruje Miloš Silovský, který sedí v zastupitelstvu za ODS již od roku 1998. Teď je dvojkou za ANO.
Svému povolání dělá čest i ředitelka základní školy z Tábora Alena Heršálková, která se velmi angažuje v mládežnickém sportu. V zastupitelstvu sice ještě nikdy nezasedla, ale štěstí zkouší od roku 2002 a je možné ji sportovní terminologií označit za přespolní běžkyni. V roce 2002 byla trojkou na kandidátce Sdružení nezávislých kandidátů, o čtyři roky později to zkoušela za Město i mládeži. V té době ho vedl advokát Tibor Stano, jenž se letos dal do služeb ČSSD, jíž se stal členem. A v minulých volbách se Alena Heršálková nechala zlákat VV, které vedl Tomáš Snášel.

Jedinou vesnicí, kde ANO našlo spřízněné lidi, jsou Chotoviny. V Bechyni si ale muselo vystačit s jedinou členkou hnutí, kterou doplnilo 14 bezpartijních. Koho si do svých řad pustí, si ANO pečlivě vybíralo. Kdo neodpovídal pravidlům pro přijímání nových členů, musel za sebou dveře zase zavřít. „Je potřeba si lidi vybírat a prověřovat, proto jsme některé žádosti o vstup odmítli," potvrzuje Radka Maxová.

Netlačili na pilu

Radka Maxová potvrdila i další fakt, který se na politické scéně objevuje. „Lidem se do politiky vůbec nechce, protože pohled ať na parlamentního nebo komunálního politika je stále negativní. I když se to možná malinko začíná posouvat. To je opravdu problém, proto podle mne nemá cenu tlačit na pilu a z toho důvodu jsme nechtěli stavět kandidátky za každou cenu všude. Myslím si, že toto bude naše první funkční období v komunálu a že pro to druhé už odstartujeme i Sezimovo Ústí," plánuje Radka Maxová.
ANO jen výjimečně vysílá do obecních zastupitelstev důchodce, sází na mladé a lidi v produktivním věku.

Kandidáti:

Planá nad Lužnicí:
1. Ing. Pavel Korbel, 59, OSVČ, PnL, ANO 2011
2. Ondřej Špaček, 34, správa budov, PnL, BPP
3. Jan Škrdleta, 43, manažer, PnL, ANO 2011
4. Michaela Marešová, 40, OSVČ, PnL, ANO 2011
5. Radek Čermák, 37, OSVČ, PnL, BPP
6. Bohumil Brandštýl, 28, manažer, PnL, BPP
7. Lukáš Čadil, 36, vedoucí výroby, PnL, BPP

Bechyně:
1. Ing Zdeněk Pánek, 56, manažer, Bechyně, BPP
2. Petra Picková, 43, jednatel spol., Bechyně, ANO 2011
3. Ing. Jiří Rejlek, 50,, projektant, Bechyně, BPP
4. Jiří Fábera, 40, podnikatel, Bechyně, BPP
5. Mgr. Klára Kabátová, 28, RD, Bechyně, BPP
6. Zdeněk Barták, 51, keramik, Bechyně, BPP
7. Bc. Zuzana Krystková, 29,RD, Bechyně, BPP

Tábor:
1. Petr Novák, 30, ředitel firmy, Tábor, ANO 2011
2. Ing. Soňa Šicnerová, 49, inspektorka, Tábor, BPPi
3. Ing. Radka Maxová, 45, poslankyně, Tábor, ANO 2011
4. Bc. Kamil Kulíšek, 40, GŘ spol., Tábor, ANO 2011
5. Štěpán Kadilák, 47, trenér a manažer, Tábor, BPP
6. PaedDr. Alena Heršálková, 55, ředitelka ZŠ, Tábor, BPP
7. Mgr. Josef Buriánek, 67, senior, Tábor, ANO 2011

Soběslav:
1. Libor Hynek, 38, obch. ředitel, Soběslav, ANO 2011
2. Jaroslav Himpan, 41, manažer, Soběslav, ANO 2011
3. Mgr. Milan Dančišin, 43, učitel ZŠ, Soběslav, ANO 2011
4. Michal Turek, 35, správce sítě, Soběslav, BPP
5. Karel Kovář, 51, OSVČ, Soběslav, BPP
6. Bc. Nina Cibulková, 24, student, Soběslav, BPP
7. Roman Bernat, 20, student, Soběslav, BPP

Veselí nad Lužnicí:
1. RNDr. Ladislav Sýkora, 51, manažer, VnL, BPP
2. Miloš Silovský, 54, inv. důchodce, VnL, ANO 2011
3. Václav Jelínek, 55, kronikář, VnL, BPP
4. Ing. Iva Bílková, 30, manažer, VnL, BPP
5. RNDr. Marcel Fuciman, Ph.D., 39, fyzik, VnL, BPP
6. Mgr. Jiří Dušek, PhD. 41, výzkumný pracovník, VnL, BPP
7. Jaroslav Ženíšek, 58, dělník, VnL, BPP