Poradna Františka Korbela:

Dotaz: Jsem členem občanského sdružení, které je složeno z vlastníků rekreačních budov a pozemků. Ve společném vlastnictví jsou také cesty, spojující jednotlivé pozemky s výjimkou dvou úseků. Chtěli jsme užívání těchto úseků řešit zřízením věcného břemene, s čímž vlastníci těchto cest souhlasí, ale kvůli velkému počtu členů a jejich různých bydlišť jsme to loni, za platnosti starého občanského zákoníku, nestihli. Jeden náš člen přišel s informací, že podle nového občanského zákoníku, pokud byly tyto úseky v minulosti používány s ústním souhlasem jejich vlastníků, nebude už třeba zřizovat věcná břemena. Je to pravda?
Dotaz zaslala Helena Pacalajová

Odpověď: Pro váš případ toho nový občanský zákoník příliš nezměnil. Celou situaci jde řešit několika způsoby.
Je pravdou, že služebnost cesty (přesnější pojem pro věcné břemeno) si zřizovat nemusíte, abyste měli právo cestu využívat. Pokud vlastníci příslušných pozemků souhlasí, nebrání nic tomu, abyste si s nimi třeba i ústně ujednali, že přes tyto pozemky budete projíždět a procházet (buď za úplatu, nebo i bez).

Výhody věcného břemene

Hlavní výhoda břemene spočívá v tom, že nepůsobí jen mezi vámi a současným vlastníkem pozemků pod cestou, nýbrž zavazuje všechny po celou dobu, na kterou je sjednáno. Služebnosti se totiž zapisují do katastru nemovitostí.
To znamená, že i pokud se změní vlastník pozemku pod cestou, bude vázán touto služebností, a stejně tak pokud vy svou chalupu někomu prodáte, bude nový vlastník mít stejné právo cestu používat jako vy. Jedná se jistě o postup o něco administrativně náročnější než ústní domluva, ale lze ho přesto doporučit.

Nejlepší samozřejmě je, pokud se na právu cesty rozumně dohodnete, avšak pro případ, že by vlastník pozemku pod cestou přece jen nakonec nechtěl ke zřízení služebnosti dát souhlas, vám občanský zákoník přináší právo tzv. nezbytné cesty.
Pokud se k vašemu pozemku nelze rozumně dostat jinak, máte právo žádat, aby vám soused povolil přes svůj pozemek nezbytnou cestu.

Sousedem se zde míní nejen vlastník pozemku sousedícího s vámi, ale vlastník kteréhokoliv pozemku, který potřebujete využít pro cestu k nejbližší veřejné komunikaci. Toto po něm můžete chtít jen za spravedlivou náhradu a jen v případě, že tím jeho pozemek nezatížíte nepřiměřeně, avšak za splnění zákonem daných podmínek se můžete zřízení služebnosti nezbytné cesty domáhat i soudně.
Odpovídal: Advokát František Korbel