Dotaz: Žiju v rodinném domě a bohužel nemám příliš dobré vztahy se svým sousedem. Momentálně mám problém s tím, že soused v těsné blízkosti plotu zasadil vysoké keře, které vrhají stín na můj pozemek. Když jsem se s ním pokoušela dohodnout na přesazení keřů, prohlásil, že si na svém pozemku může dělat, co chce. Chci se zeptat, jak takové situace řeší nový občanský zákoník?
Odpověď: Především je nutné zdůraznit, že nejlepším řešením sporu je vždycky dohoda.
Případ, který jste popsala v dotazu, je možno vyřešit za pomoci ustanovení, které stanoví, že stromy obvykle dorůstající výšky nad tři metry musí být vzdáleny od společné hranice se sousedním pozemkem alespoň tři metry, zatímco u menších stromů, popřípadě keřů, je minimální vzdálenost 1, 5 metru.
To neznamená, že když si soused zasadí malou borovici, musíte počkat, až vyroste, a až potom můžete žádat její odstranění. Postačí, že daný strom obvykle příslušné výšky dorůstá. Uvedené pravidlo se nepoužije, pokud podle místních zvyklostí platí něco jiného, ale její existenci by v případném soudním sporu musel prokázat ten, kdo by se o ni opíral.
Abyste mohla skutečně po sousedovi chtít odstranění sporných stromů, musíte k tomu mít podle zákona nějaký rozumný důvod. Takovým důvodem nepochybně bude, pokud stromy stíní váš pozemek, nebo tím do budoucna hrozí. Občanský zákoník upravuje i jiné případy sousedských práv, když například říká, že pokud plody ze stromu spadnou na sousední pozemek, patří vlastníkovi pozemku, na který spadly. Pořád ale platí, že nejvhodnější je v těchto a podobných situacích najít kompromis.
Odpovídal František Korbel