VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poradny Táborského deníku

Táborsko - Poradny Táborského deníku slouží vám, našim čtenářům, a proto i vy sami si můžete zaslat dotaz, na který chce znát odpověď.

17.1.2014
SDÍLEJ:

Úřad práce v TábořeFoto: Pavlína Macelová

Jedna poradna se věnuje okruhu nezaměstnanosti a sociálních dávek. Jejím cílem je usnadnění orientace v náročném prostředí pouček, práv, nároků a výkladů. Druhá poradna se zabývá novým občanským zákoníkem, u jehož tvorby stál i táborský právník František Korbel. Zákoník zahrnuje všechny oblasti běžného života, od narození člověka až po jeho smrt. Své dotazy do poraden zasílejte na adresu: redakce.taborsky@denik.cznebo reporter.taborsky@denik.cz.Do předmětu napište heslo PORADNA.

Ptejte se úřadu práce

Dotaz: Pokud žena samoživitelka vychovává dítě s postižením, na jaké příspěvky, může dosáhnout?

Odpověď: Bez znalosti konkrétní sociální situace (příjmy, náklady na bydlení, forma bydlení, věk, míra a klasifikace postižení dítěte) je odpověď složitější. Obecně může dosáhnout na přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, případně i rodičovský příspěvek, stejně tak je možné, že budou splněny podmínky výplaty příspěvku na péči, příspěvku na mobilitu či příspěvku na zvláštní pomůcku. Pro maminku v podobné situaci by byla vhodná návštěva úřadu práce, kde by s ní pracovnice probraly situaci, vysvětlily možnosti a nastínily škálu relevantních dávek.

Poradna Františka Korbela

Dotaz: Rád bych koupil stavební pozemek, ale není k němu bohužel příjezd po veřejné cestě a je obklopen pozemky jiných vlastníků, s nimiž se na přístupu nelze dohodnout. Pomůže tomu nějak nový občanský zákoník?

Odpověď: Ideální je dohoda se sousedy, a to nejen ústní, že můžete přes pozemek chodit, ale písemná, kterou se zřídí věcné břemeno přístupu a vložíte jí do katastru. Pokud jej soused odmítá zřídit bezplatně, lze za něj sjednat určitou cenu. Věcné břemeno je spojeno s pozemkem a přechází i na další nabyvatele. Pokud se nedohodnete, i dnešní občanský zákoník umožňuje, aby věcné břemeno přístupu zřídil za náhradu soud, ale jen tehdy, není-li vlastník stavby současně vlastníkem přilehlého pozemku. Jinými slovy, věcné břemeno přístupu může soud zřídit pouze ke stavbě, nikoli k pozemkům.

Nový zákoník umožňuje soudu, aby zřídil věcné břemeno nezbytné cesty ve prospěch jakékoli nemovité věci, k níž není přístup z veřejné cesty, tj. např. i k nepřístupnému pozemku nebo nepřístupnému právu stavby. Věcné břemeno se zřídí jako služebnost stezky nebo cesty, podle toho, zda postačí pěší přístup, nebo je nutný i vjezd motorovými vozidly. Nový zákoník řeší podrobněji a lépe i další poměry mezi oprávněným a povinným z věcného břemene, jako např. povinnost údržby nezbytné cesty a náklady s tím spojené, jistotu na náhradu škody, výjimky ze zřízení nezbytné cesty či její zrušení.

Autor: Redakce

17.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení