Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poradny Táborského deníku

Táborsko - Poradny Táborského deníku slouží vám, našim čtenářům, a proto i vy sami si můžete zaslat dotaz, na který chce znát odpověď.

14.2.2014
SDÍLEJ:

Úřad práce v TábořeFoto: Pavlína Macelová

Jedna poradna se věnuje okruhu nezaměstnanosti a sociálních dávek. Jejím cílem je usnadnění orientace v náročném prostředí pouček, práv, nároků a výkladů. Druhá poradna se zabývá novým občanským zákoníkem, u jehož tvorby stál i táborský právník František Korbel. Zákoník zahrnuje všechny oblasti běžného života, od narození člověka až po jeho smrt.Své dotazy do poraden zasílejte na adresu: redakce.taborsky@denik.cznebo reporter.taborsky@denik.cz.Do předmětu napište heslo PORADNA.

Poradna Františka Korbela

Dotaz: Bydlím v pronajatém bytě a v rok staré smlouvě mám uvedeno, že v bytě nesmím mít žádná zvířata. Má na toto pronajímatel vůbec právo? Slyšel jsem, že podle nového občanského zákoníku nikoliv. Zřejmě bude asi problém v tom, že už to mám ve smlouvě jednou uvedené, a tak mám zřejmě smůlu?

Odpověď: Obecně sice platí, že smlouvy, které byly uzavřeny v minulosti do 31. prosince 2013, se i nadále řídí starým občanským zákoníkem, ale nájemní smlouvy k nemovitostem jsou výjimkou. Jde totiž o poměrně dlouhodobé vztahy, a proto není zájem na tom, aby se ještě mnoho let řídily starým právem. Nájemní smlouvy k nemovitostem se proto začaly od 1. ledna 2014 řídit automaticky novým občanským zákoníkem.

Vaše nájemní smlouva se tedy řídí novým občanským zákoníkem, a ten přináší četné změny. Tou hlavní změnou je pravidlo, že smlouva nemůže vyloučit práva nájemce, která mu vznikají přímo ze zákona. Je tomu tak proto, že nájemce bytu je považován za slabší stranu a vůči té je zakázáno omezovat její práva.

Vaše stará smlouva nadále platí a váš nájem trvá, ale konkrétní ujednání ve smlouvě, která by se příčila zákonu, jsou neplatná. A to je i případ ujednání, podle nějž nesmíte chovat v bytě zvíře.

Podle nového zákoníku má nájemce právo chovat v bytě zvíře, nepůsobí-li chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Vyvolá-li však chov zvířete potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, nahradí nájemce tyto náklady pronajímateli. Jde o základní právo nájemce, které nelze smluvně vyloučit.

Dodávám, že vládní návrh nového občanského zákoníku z roku 2011 toto právo neobsahoval. Bylo do něj doplněno až poslanci při projednávání v poslanecké sněmovně na návrh tehdejšího poslance Stanislava Křečka.

Autor: Redakce

14.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
9

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jiří Vávra a jeho dýně, která vážila 66,4 kilogramu.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Narodili se na Táborsku

Tábor - Přinášíme přehled miminek, která se narodila v táborské porodnici v době od 9. do 15. října.

Pro voličský průkaz už jen do 16 hodin

Tábor/ANKETA/ - Všechny obecní úřady, které disponují seznamy voličů, vám vydají voličský průkaz pro případ, že chcete volit mimo své trvalé bydliště.

Představujeme prvňáčky ze základních škol v Soběslavi

Táborsko - Každý týden vám představíme nové prvňáčky ze základních škol na Táborsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení