Jedna poradna se věnuje okruhu nezaměstnanosti a sociálních dávek. Jejím cílem je usnadnění orientace v náročném prostředí pouček, práv, nároků a výkladů. Druhá poradna se zabývá novým občanským zákoníkem, u jehož tvorby stál i táborský právník František Korbel. Zákoník zahrnuje všechny oblasti běžného života, od narození člověka až po jeho smrt.Své dotazy do poraden zasílejte na adresu: redakce.taborsky@denik.cz nebo reporter.taborsky@denik.cz. Do předmětu napište heslo PORADNA.

Ptejte se nejen úřadu práce

Dotaz: Chtěla bych se zeptat, jestli má dcera nárok na nějaké dávky. Je registrována již rok na úřadu práce. Podporu nepobírá, protože se nahlásila hned po škole. Brigádu nemá, takže je bez příjmů. Vím, že jsme povinni ji živit, ale jídlo není vše a práce také není. Zaslala už desítky životopisů, ale bez odezvy. Prosím, poraďte, kde pro ni získat alespoň nějaké kapesné?

Odpověď: Obecný princip poskytování sociálních dávek je takový, že vyživovací povinnost v rámci rodiny přechází z vyživovací povinnosti státu. Jinými slovy: pokud jsou příjmy rodiny dostatečné, je (mělo by být) přirozené, že rodina dočasně zajistí sociální fungování dcery v tomto období, kdy práci hledá. Role státu je aktuální až v situaci, kdy příjmy rodiny jsou nedostatečné nebo je její situace jinak specifická.

Pro tyto případy existuje v sociálním systému dostatek nástrojů (dávkových a jiných), které by měly rodině v takové situaci efektivně pomoci. Vzhledem k tomu, že neznám celkovou sociální situaci této rodiny, nedokážu přesně odpovědět, zda a na jaké dávky by mohl vzniknout nárok. Napadá mě například příspěvek na bydlení či jiné dávky tohoto typu. Dávka určená na „kapesné" dítěte v takové situaci v sociálním systému neexistuje. Nejlepší je navštívit sociální pracovnice úřadu práce, konkrétní situaci s nimi probrat a nechat si poradit případné řešení.

Odpovídal: Pavel Kaczor, ředitel táborského úřadu práce