Ve čtvrtek jsme informovali, že dostáváte jedinečnou šanci prohlédnout si 26. května památkově chráněnou Fierlingerovu vilu. To však není jediná výjimečná událost, která na tuto sobotu připadne.

Martin Hakauf z oddělení styku s veřejností Úřadu vlády pro Táborský deník uvedl, že novinku si připravila také slavnější Benešova vila, která se veřejnosti letos poprvé otevře 26. května.

„Na tento den jsme připravili pilotní projekt, a sice noční prohlídku vily. Poslední skupina se na trasu vydá ve dvaadvacet hodin večer. Od osmi už ale trasa nepovede zahradou, protože ta není osvětlená," uvedl s tím, že vládní vila se veřejnosti otevře i v pondělí 28. května. 
V tento den by druhý československý prezident Edvard Beneš oslavil 128. narozeniny.

Oslava výročí

Fierlingerovu vilu otvírá její majitel – město Sezimovo 
Ústí v rámci oslav 750 let od první písemné zmínky o městě. Týden akcí vyvrcholí právě zpřístupněním zahrady a vily, kterou si nechal postavit poválečný předseda vlády Zdeněk Fierlinger.

„Program akcí začne již 
v pondělí, připravena je například prohlídka starých kronik a promítání starých filmů a právě i zpřístupnění vily," přiblížil starosta města Martin Doležal.

Veřejnost tak během soboty může projít interiéry obou slavných vil.

„Hodnotím to jako dobrou příležitost podívat se někam, kam jsou dlouhodobě dveře zavřeny. Místní by si ji neměli nechat ujít, a to včetně dětí, protože i je historie zajímá," míní učitelka ze sezimoústecké školy Jana Pětivlasová.

Benešova vila je pro veřejnost přístupná již čtvrtým rokem, kdy skončila její generální rekonstrukce. Sezona začíná v květnu a končí v říjnu. Vždy poslední víkend. „Chtěli jsme prohlídky zase něčím zatraktivnit a ukázat lidem něco nového. Uvidíme, zda noční prohlídka přiláká nové návštěvníky, v tomto roce bude ale jediná," upozornil Martin Hakauf.

Návštěvnost Benešovy vily:
rok 2009: 7060 návštěvníků
rok 2010: 3888 návštěvníků
rok 2011: 4356 návštěvníků
So 8-22 h, Ne 10-16 h, Po 10-14 h.

Fierlingerova vila bude jedním 
z magnetů oslav Sezimova Ústí

Fierlingerova vila

Zpřístupnění Fierlingerovy vily si Sezimoústeční naplánovali jako jeden z bodů oslav 750. výročí od první písemné zmínky o městě. Uzavře týden akcí, jenž začne 21. května.

Vila v současné době nemá stálé využití a město se zatím ani nerozhodlo, co by v ní mohlo být. Pomoci v tom má architektonická soutěž, která návrhy přijímá až do konce července.

Část starých dřevěných staveb podle slov starosty Martina Doležala nechají zbourat, památkově chráněný objekt však chtějí uvést v život. „Až v soutěži vybereme vítěze, uvidíme, zda jeho návrh budeme moci zrealizovat."

Program oslav

Pondělí 13 – 18 h; městský úřad
Střípky z historie – výstava

Úterý 18 h; Spektrum
Červené tulipány – snímek natáčený v 50. letech s občany Sezimova Ústí

Středa 9 – 16 h; Spektrum
Den otevřených dveří

Středa 16.30 h; Spektrum
Pozvánka do pohádkového
království

Čtvrtek 17 h; Spektrum
Speciální křeslo pro hosta

Pátek 19 h; Spektrum
Tak se na hotelu hrávalo
Sobota 14 – 17 h; Otevření Fierlingerovy vily a Památníku E.B.