Vše nové přináší mírné zmatky. Asi tak hodnotili pacienti i personál nemocnice první den s úhradami. Nemocnice kromě hotovosti za lůžko vybírá i do automatů.
Ty se ale první dva dny moc neblýskly. Každý už má za sebou jednu „stávku“. „Jsou to elektronické stroje, a proto je stačilo jen restartovat,“ vysvětlil ředitel Ivo Houška. Včera ráno byl mimo provoz přístroj u příjmu v hlavní budově. „Nevydával lístek. Lidé chtěli zaplatit přímo u doktora, to prý ale nejde, protože lékař potřebuje doklad o zaplacení. Takže jsme museli zaplatit na recepci a pak se vraceli do ordinace,“ vylíčila nám ranní situaci pacientka ortopedie Eva Pláničková.
Jak ředitel dodal, přístroj kolem osmé již zase bez problémů fungoval. V době naší návštěvy, mezi 13. až 14. hodinou, se ale ten samý stroj rozhodl, že nebude přijímat papírové bankovky. Lidé pak honem hledali drobné po kapsách nebo zamířili opět na recepci.
„Je to nové,“ řekla s pochopením prvotních problémů recepčí Věra Zemanová. Lidem připomíná, že kdo si zaplatí zbytečně, o 30 korun nepřijede. „Může lístek použít příště, nebo k jinému vyšetření v nemocnici,“ dodala.
Automat si včera poprvé vyzkoušel i Jaroslav Mašek z Krátošic. Lístek ale hned nepoužil a může ho tedy i někomu věnovat. „Důchodci a děti do patnácti by ale platit neměli. Ani za novorozence v inkubátorech,“ míní Mašek.
Porodnice včera už řešila neplatičku. Podle informací neměla maminka za sebe a dítě po 60 korunách za pobyt. „V tom případě podepíše uznání dluhu a má osm dní na zaplacení, potom nastupují další zákonná opatření,“ upozornila vedoucí finanční účtárny Hana Bartoňová.