Pondělí pátého října se zapíše do historie Tábora. Zastupitelé budou mít v rukách osud nevídané investice. Buď jejich rozhodnutí odstartuje čištění Jordánu, nebo vzbudí u Evropské unie pohrdavý úšklebek.

Evropa poslala do Tábora přes 460 milionů. Víc dostala jen obnova kanalizace. Není ale jisté, zda se peníze nevrátí tam, odkud přišly. Kritika je silná.

Zaznívá od opozičních zastupitelů stejně jako od Táboráků, kteří jsou seskupeni kolem občanského sdružení Pro klidný Tábor. A také od Plánských. Ti se semkli ve sdružení Za zdravou Planou. Obě skupiny se chystají na pondělní jednání zastupitelů vyslat své zástupce.

„O strategii se budeme ještě domlouvat. Ale určitě se budeme snažit zastupitele přesvědčit, aby hlasování ještě odložili a počkali na výsledky laboratorních rozborů sedimentu,“ naznačil plánský zastupitel a šéf sdružení Za zdravou Planou Jiří Rangl.

Opakované odebírání vzorků by se mělo uskutečnit v nejbližších dnech. Již nyní je jasné, že dva hlasy Jordán nedostane. Zastupitelé Miloš Tuháček a Michaela Petrová za Stranu zelených budou hlasovat proti přijetí dotace.

„Tábor by měl na obnovu zaplatit 58 milionů, přičemž navyšování ceny není vyloučené. To vše v situaci, kdy se výrazně snížily daňové příjmy a město je zadlužené již z dob prosperity,“ říkají Petrová s Tuháčkem, dlouhodobí kritici použití bagrů, které by měly odstranit ze dna uložený sediment, naložit ho na auta a převézt do Plané.

Přidá-li se k nim většina zastupitelů, půjde obnova Jordánu ke dnu. A to bez ohledu na to, že táborská pokladna vydala na přípravu akce již přes milion korun.

„Všechny dokumenty a povolení pak zabalíme a uložíme do sklepa do archivu. Budou tam muset čekat na někoho jiného, kdo někam sáhne pro půl miliardy. Ale zřejmě už nebude mít kam sahat. Dotace se opakovat nebude,“ upozorňuje šéf odboru investic Karel Hotový.

Hlasování zastupitelůse uskuteční 5. října od 15 hodinv budově Tabačky.