VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomoc starým lidem chtějí rozšířit do všech obcí regionu

Táborsko – S přibývajícím věkem jsou mnohdy lidé odkázáni hlavně na pomoc druhých. Uvařit si oběd či se jen umýt je pak i nad hranice sil. Proto jsou nejen ve městech pro seniory k dispozici pečovatelské služby.

10.10.2012
SDÍLEJ:

Pomoc pečovatelské služby vyhledává čim dál víc seniorů. Zvláště v odlehlých obcích je velkým přínosem pro lidi, kteří jsou odkázáni pouze na sebe.Foto: Deník/Archiv

Senioři v okolí Soběslavi se mohou obrátit na Dům s pečovatelskou službou Soběslav. Jeho zaměstnanci pomohou s koupáním, úklidem či jen dovezou oběd. S nedostatkem zájmu se organizace nepotýká, naopak, přemýšlí o rozšíření své působnosti.

„V současné době jezdíme za lidmi do Klenovic, Roudné, Zvěrotic, Chlebova nebo Řípce. Jednáme se starosty soběslavského regionu, abychom mohli pečovatelskou službu rozšířit do všech čtrnácti obcí. Záleží to na financích," nastínil budoucí záměr Zdeněk Kováčík, vedoucí domu s pečovatelskou službou.

Deníku upřesnil, že nejvíce staří lidé využívají rozvoz obědů nebo dovoz k lékaři.

„Nejvíc klientů máme asi v Klenovicích a v Roudné. Stává se nám, že z personálních důvodů musíme lidi i odmítnout," dodal Zdeněk Kováčik.
To potvrzuje i obyvatelka Zvěrotic Marie Točínková: „Vím, že sem zajíždí pečovatelky ze Soběslavi. Lidé si to zařizují sami a vozí jim i obědy, pomohou jim podat léky nebo s úklidem domácnosti."

Přišla včas

Nejen pro Chotovinské, ale i obyvatele okolních obcí je k dispozici Jiřina Kratzerová. Domů k lidem zajíždí již patnáct let. Také se shoduje na tom, že největší žádosti jsou o rozvoz obědů.

„Lidé mají hodně zájem o obědy. Mají každý den jinou stravu a alespoň jsou stále s někým v kontaktu. Už se mi kolikrát stalo, že jsem přišla ke klientovi a měl mozkovou příhodu. Menší obce jsou vylidněné a senioři jsou odkázáni sami na sebe. Takto jim člověk může alespoň pomoci," vypráví svoji zkušenost Jiřina Kratzerová.

Lidé se na ni mohou obrátit i pokud potřebují přivézt léky či vyřídit záležitosti na úřadech.

V Borotíně prozatím lidé o pečovatelskou službu zájem moc neprojevují. Ale i tak je jim pomoc k dispozici. „Senioři mohou chodit na obědy do základní školy nebo jim je děti zanesou. Co se týká léků, tak se o to stará zdejší lékařka se zdravotní sestrou, které lidi navštěvují a léky jim donesou," upřesnil starosta Antonín Brož.

Podobně to funguje i v Želči. Starší občané využívají jídelnu základní školy. „O pečovatelskou službu tady zájem nikdo neprojevil," sdělil starosta Ladislav Stejskal.

Ani v Radeníně službu nevyžadují. „V obci pečovatelská služba nefunguje, ale senioři mohou chodit na obědy do dětského domova. Máme tady nabídku soukromníka, že by obědy rozvážel či pomohl s nákupy, ale nikdo zájem neprojevil," sdělil starosta Jaroslav Kraus.

Pomohou s převazy

Se zdravotními problémy se lidé na Táborsku mohou obrátit na Domácí péči Tereza. Profesionální sestry mimo jiné zajišťují převazy ran a bércových vředů, zacvičování aplikace inzulinu či rehabilitační péči. Služba je zdarma a indikuje ji ošetřující lékař nebo nemocnice.

„Staráme se o lidi v okruhu sedmnácti kilometrů od Tábora. Také jezdíme do obcí v okolí Mladé Vožice, Chýnova či Jistebnice. Službu hradí zdravotní pojišťovna," upřesnila informace vedoucí sestra Ivona Pikešová.

Autor: Kateřina Krejčová

10.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení