Senioři v okolí Soběslavi se mohou obrátit na Dům s pečovatelskou službou Soběslav. Jeho zaměstnanci pomohou s koupáním, úklidem či jen dovezou oběd. S nedostatkem zájmu se organizace nepotýká, naopak, přemýšlí o rozšíření své působnosti.

„V současné době jezdíme za lidmi do Klenovic, Roudné, Zvěrotic, Chlebova nebo Řípce. Jednáme se starosty soběslavského regionu, abychom mohli pečovatelskou službu rozšířit do všech čtrnácti obcí. Záleží to na financích," nastínil budoucí záměr Zdeněk Kováčík, vedoucí domu s pečovatelskou službou.

Deníku upřesnil, že nejvíce staří lidé využívají rozvoz obědů nebo dovoz k lékaři.

„Nejvíc klientů máme asi v Klenovicích a v Roudné. Stává se nám, že z personálních důvodů musíme lidi i odmítnout," dodal Zdeněk Kováčik.
To potvrzuje i obyvatelka Zvěrotic Marie Točínková: „Vím, že sem zajíždí pečovatelky ze Soběslavi. Lidé si to zařizují sami a vozí jim i obědy, pomohou jim podat léky nebo s úklidem domácnosti."

Přišla včas

Nejen pro Chotovinské, ale i obyvatele okolních obcí je k dispozici Jiřina Kratzerová. Domů k lidem zajíždí již patnáct let. Také se shoduje na tom, že největší žádosti jsou o rozvoz obědů.

„Lidé mají hodně zájem o obědy. Mají každý den jinou stravu a alespoň jsou stále s někým v kontaktu. Už se mi kolikrát stalo, že jsem přišla ke klientovi a měl mozkovou příhodu. Menší obce jsou vylidněné a senioři jsou odkázáni sami na sebe. Takto jim člověk může alespoň pomoci," vypráví svoji zkušenost Jiřina Kratzerová.

Lidé se na ni mohou obrátit i pokud potřebují přivézt léky či vyřídit záležitosti na úřadech.

V Borotíně prozatím lidé o pečovatelskou službu zájem moc neprojevují. Ale i tak je jim pomoc k dispozici. „Senioři mohou chodit na obědy do základní školy nebo jim je děti zanesou. Co se týká léků, tak se o to stará zdejší lékařka se zdravotní sestrou, které lidi navštěvují a léky jim donesou," upřesnil starosta Antonín Brož.

Podobně to funguje i v Želči. Starší občané využívají jídelnu základní školy. „O pečovatelskou službu tady zájem nikdo neprojevil," sdělil starosta Ladislav Stejskal.

Ani v Radeníně službu nevyžadují. „V obci pečovatelská služba nefunguje, ale senioři mohou chodit na obědy do dětského domova. Máme tady nabídku soukromníka, že by obědy rozvážel či pomohl s nákupy, ale nikdo zájem neprojevil," sdělil starosta Jaroslav Kraus.

Pomohou s převazy

Se zdravotními problémy se lidé na Táborsku mohou obrátit na Domácí péči Tereza. Profesionální sestry mimo jiné zajišťují převazy ran a bércových vředů, zacvičování aplikace inzulinu či rehabilitační péči. Služba je zdarma a indikuje ji ošetřující lékař nebo nemocnice.

„Staráme se o lidi v okruhu sedmnácti kilometrů od Tábora. Také jezdíme do obcí v okolí Mladé Vožice, Chýnova či Jistebnice. Službu hradí zdravotní pojišťovna," upřesnila informace vedoucí sestra Ivona Pikešová.