Osmiletý Petr Kafka z Tábora ještě moc nepřemýšlí nad tím, že bude–li jíst místo sladkého víc pomerančů, nebude v budoucnu muset pracně shazovat kila.

Evropská unie v tom má však jasno. Zdravějších dětí chce docílit tím, že jim bude ve školách rozdávat ovoce zadarmo. Ne všichni to však vidí tak růžově.

„Neumím si představit, jak by to fungovalo. Na ovoce je třeba mít zázemí. Omýt ho, pak nechat okapat. My nabízíme dětem k obědu co nejvíce ovoce a zeleniny, ale stejně o ně mezi nimi není velký zájem,“ tvrdí vedoucí školní jídelny ZŠ Zborovská Eva Pacalová.
Projekt Ovoce do škol má přispět k boji proti dětské obezitě. Žáci prvních až pátých tříd v rámci něj dostávají ovoce a zeleninu zadarmo.

Proč to nevyužít

Řada základních škol na Táborsku se však do projektu zapojila.
„Dostali jsme nabídku, a tak jsme ji využili. První dodávka přišla už desátého, jednalo se o jablka. O týden později nám přivezli pomeranče. Nabízejí ale i šťávy a zelené saláty,“ přiblížil Pavel Vaňásek, ředitel sezimoústecké základní školy na Školním náměstí.
Zájem o ovoce podle něj žáci mají. Dodávka ale bohužel nekoresponduje se svačinami, které si mohou děti také objednat. I v nich totiž někdy bývá ovoce.

„Možná by se daly peníze využít lepším způsobem. V jídelnách škol se objevuje ovoce minimálně dvakrát až třikrát týdně. Až tak nutné pro nás vstoupit do projektu tedy nebylo. Ale byli bychom blázni, kdybychom tuto nabídku pro naše děti nevyužili,“ uzavřel ředitel.
Sezimoústecká základní škola si jako dodavatele vybrala občanské sdružení Laktea, které dětem do škol zároveň vozí mléko. Stejně tak i dalších sedmadvacet škol z okresu. Jsou mezi nimi i velké městské školy, jako například táborská škola z náměstí Mikuláše z Husi či bechyňská z Libušiny ulice.
„Jestli děti ve škole ovoce zdarma dostávají ani nevím, ale určitě bych to ocenila. I doma se je totiž snažím vést ke zdravé výživě,“ reagovala na informaci o projektu maminka šesti dětí Jiřina Konečná z Tábora.

Společnost dodává ovoce na Táborsku i do škol s menším počtem dětí. „K takovým patří třeba ta v Nadějkově, kde je 19 žáků,“ přiblížil ředitel občanského sdružení Laktea Michal Němec. Během týdne zavezou dodavatelé ovoce do všech škol.
„Na webu mají školy schránku, kde je informujeme, jaké ovoce dodáme příští týden. Stejným způsobem může komunikovat škola s námi,“ vysvětlil Němec.