„Předložili jsme nabídku Krajskému operačnímu a informačnímu středisku HZS Jihočeského kraje, který vše koordinuje. Dvanáct hodin před odjezdem dostanou naši dobrovolníci přesné pokyny a vyrazí do severních Čech. Všichni čtyři si budou brát týdenní dovolenou ze svých zaměstnání,“ uvedl vedoucí Odboru vnitřních věcí Městského úřadu Tábor Vladimír Helma.
"Jihočeští profesionální hasiči za pomoci lezecké techniky zasahují v extrémním prostředí skal nad Hřenskem. Ve čtvrtek večer je přijedou vystřídat kolegové z Českých Budějovic a Strakonic," přiblížila Vendua Matějů, mluvčí HZS JčK. A jaké další úkoly plní v Hřensku jihočeský odřad? "Nepřetržitě ve dne i v noci plníme "padesátku" žebřík ústeckých kolegů, pomocí kterého bráníme, aby se požár nedostal k obytným domům, a hlídáme a monitorujeme celé dopravní vedení vody vedoucí od velkokapacitních čerpadel Somati. Na spánek není téměř čas…"
Výzva HZS pro "dobráky"
"Dobrovolní hasiči, víme, že chcete pomoci a ceníme si toho. Píšete nám z celé republiky, že jste připraveni vyjet. Jste vždy tam, kde je vás zapotřebí, ať už to byly například povodně nebo tornádo. A je možné, že vás budeme potřebovat i při likvidaci požáru v NP České Švýcarsko. Ale teď Vás prosíme, buďte trpěliví," říká Michal Moravec z Hasičského záchranné sboru Jč. "Aktuálně bojujeme s vůbec největším požárem, který nemá v naší historii obdoby. Pozemní síly a prostředky jsou nasazeny na frontě požáru, protože je převážná část požářiště nepřístupná. Klíčové je teď nasazení letecké techniky."
Není to totiž klasický lesní požár. "Nejsme nyní ve fázi, kdy by bylo potřeba procházet požářiště za pomoci ženijního nářadí, odkopávat zbytky porostů a dohašovat doutnající místa. Kvůli organizaci celého zásahu není teď využití jednotek sborů dobrovolných hasičů mimo Ústecký kraj možné. Ze zkušeností z jiných mimořádných událostí velkého rozsahu víme, že jen řízená pomoc je účinná," dodává.