Včerejškem skončila poslední šance, jak dokončit tak zvaný polopřevod auta. Kdo to nestihl, už s takovým vozem na silnice nevyjede. Právě o něj přišel.

První leden polopřevody definitivně zrušil. Každé z aut už po přechodné době už musí mít jasně stanoveného majitele. Včera jste se ke svému nepřihlášenému auto mohli naposledy přiznat. Vozidel s nejasným vlastníkem se po silnicích před novelou zákona pohybovalo kolem 700 tisíc.

„Od prvního ledna musí přijít prodávající i kupující automobilu na úřad, kde je vozidlo přihlášeno, a tam ho starý majitel odhlásí a nový přihlásí," popsal postup vedoucí odboru dopravně správních agend Antonín Hlaváček.

Tak to funguje, i když jste z Tábora a auto kupujete například v Praze. Pokud je hlášené na úřadě v Praze, musíte si udělat výlet nebo zajít za notářem a potvrdit bývalému majiteli plnou moc, aby mohl převod vyřídit bez vaší přítomnosti.

Kolik přesně nepřevedených aut na Táborsku zůstalo, po včerejšku ještě není jasné. „K minulému pondělku to bylo 4700 vozidel. Je to pouze evidenční údaj. Za minulý týden přišlo na přepis kolem 80 lidí, ale někteří neměli jen nepřihlášené auto. Jednalo se i o motorky nebo více vozidel," upřesnil Antonín Hlaváček.

Když se nový majitel k autu nepřihlásí, z právního hlediska zaniká. „Jsem ale zvědavý, jak to budou dělat policisté, pokud přistihnou řidiče, který pojede už zaniklým autem, ale bude mít povinné ručení, značky a technickou prohlídku. Jak ho bude moci policista potrestat," poukazuje na problém Antonín Hlaváček.

Nikam neodjedete

„V případě, že hlídka zastaví řidiče a zjistí, že jeho vozidlo je nezpůsobilé k provozu, sepíše s ním na místě oznámení o přestupku. Vozidlo poté fotograficky zdokumentuje, vyžádá si malý technický průkaz, doklad o pojištění vozidla a přestupek předá ke správnímu řízení," popisuje tiskový mluvčí policie pro Jihočeský kraj Miroslav Doubek.

Tuto záležitost tedy nelze řešit blokově. Policisté proto na místě zakážou řidiči další jízdu: jeho auto totiž není způsobilé k provozu. „Pokud to místo a situace umožní, vozidlo se odstaví. Jestliže se však podobná událost stane na dálnici nebo na podobných místech, bude se muset auto odtáhnout," upozorňuje Miroslav Doubek.

Ačkoliv všichni lidé na úřad včera nepřišli jenom kvůli přihlášení vozidla, první patro praskalo ve švech i kvůli zkrácené pracovní době od 13 do 15 hodin.

„Dnes je to naprosté peklo. Ještěže tu čekám už od půl jedné," konstatovala Klára Novotná, která přišla přepsání vozidla řešit na poslední chvíli. „Úplně jsem na to zapomněla. O víkendu jsme se s dětmi vrátili z dovolené, tak jsem to ještě rychle urgovala," usmívala se řidička, protože přihlásit její Škodu Octavii se nakonec povedlo bez problémů. „Nejčastěji ale přihlašujeme auta roku výroby 2000 a dříve, novějších aut moc nepřihlášených není," řekl na závěr Antonín Hlaváček.

Autor: Veronika Gigalová