Na bouchání šampaňského je ještě čas, ale kromě dvou už všichni vědí, že oni prezidenty jistě nebudou. Volby lidi dělí na vítěze a poražené, těm poraženým o víkendu unikl Pražský hrad.

Včera jsme oslovili čtyři nejsilnější politické subjekty prezidentských kandidátů, které mají na Táborsku své místní organizace. Za ODS jsme mluvili s předsedou oblasti Jaroslavem Zvěřinou, za TOP 09 s předsedou oblasti Václavem Matějů z Veselí nad Lužnicí, za ČSSD s předsedou okresního výkonného výboru Jaroslavem Kupsou a s předsedou táborské organizace SPOZ Františkem Vaňkem.

Jaroslav Zvěřina: „Dopadlo to mizerně ze tří důvodů: za prvné pozice ODS na politické scéně je mizerná, a to asi ten náš kandidát odnesl také. Za druhé si myslím, že naše volba kandidáta nebyla šťastná, podle mne neměl reálnou šanci zvítězit, takže se nemůžeme divit. A za třetí jeho podpora ze strany vedení byla pokud vůbec nějaká, tak téměř neviditelná. Já jsem si žádné kampaně nevšiml." K druhému kolu se Jaroslav Zvěřina chystá, ale má velký problém s výběrem. "Šlechtu jsem nikdy nepodporoval a ta kandidatura je trochu na pováženou. Navíc bych nerad, abychom měli prezidenta, který neumí dobře česky. S tím mám problém. Pravicový kandidát (K. Schwarzenberg, pozn. red.) to je, to uznávám, ale nevím, jak se rozhodnu."

Václav Matějů: „Přáli jsme si, aby výsledek byl lepší než předpovídaly prognózy, které favorizovaly Jana Fischera a Miloše Zemana. Nakonec se ukázalo, že náš kandidát dokáže oslovit váhající voliče. Takže mám radost."

Jaroslav Kupsa: „My jsme spokojení. Samozřejmě, že kandidáti typu pana Zemana, Fischera a Schwarzenberga jsou silné osobnosti, zatímco my měli nového a mladého kandidáta. Nečekali jsem, že by uspěl hned na první pokus, ale důvěru jsme mu dali. Jak už jsme řekli v sobotu, se čtvrtým místem jsme spokojeni. My jsme se v první kole snažili našim členům říct, aby podpořili našeho kandidáta, ale objevil se i názor, že budou podporovat Miloše Zemana. Teď ve druhém kole budeme podporovat Miloše Zemana."

František Vaněk: „Věřili jsme, že Miloš Zeman uspěje, ale spíš jsme čekali, že postoupí z druhého místa. Kolikrát je totiž lepší útočit z druhého místa. Ale nestěžujeme si, dějí se i výjimky a je dobře, že se do duelu dostaly tak vyhraněné protipóly."

Včera jsme také nechali dva starosty okomentovat volební účast v jejich obci. Nejlepším výsledkem mezi městy se může pochlubit Chýnov, jehož starostou je Pavel Eybert, a naopak se špatnou účastí skončilo 1. kolo prezidentských voleb pro Sedlečko u Soběslavě se starostou Vlastimilem Bočánkem.

Pavel Eybert: „Těžko specifikovat, proč máme tak dobrou účast. Asi tím, že šlo o vůbec první přímou volbu prezidenta a lidé očekávají, že nový prezident má šanci něco zásadně změnit. Mnohdy jsou ale ta očekávání až nereálná vzhledem k tomu, jaké pravomoci prezident má."

Vlastimil Bočánek: „Lidé už mají voleb dost a spousta z nich se nemohla dostavit kvůli práci. Důležité je, že přišlo více než 50 procent a snad k druhému kolu přijdou v hojnějším počtu a zvolí prezidenta podle nejlepšího svědomí."

O kom a o čem byla řeč
O K. Schwarzenbergovi z TOP 09
O M. Zemanovi z SPOZ
O J. Dienstbierovi z ČSSD
O P. Sobotkovi z ODS
O Chýnovu s účastí 71,37%
O Sedlečku s účastí 51,49%

Jaké vlastnosti má mít prezident?
V tipovací anketě na webu Táborského deníku jste budoucí hlavě státu přisuzovali vlastnosti, kterými by se měla pyšnit. Tady je výsledek:
1. Morální bezúhonnost, neúplatný, slušný, pravdomluvný 51 hlas
2. Nadstranický, politicky nezávislý 14 hlasů
3. Vysokoškolsky vzdělaný 7 hlasů
4. Mladý, zdravý, pohledný 6 hlasů
5. + 6. Charizma, skromnost a vlastenectví 5 hlasů
7. + 8. Věřící a bezúhonný osobní život 2 hlasy
9. + 10. Známý ve světě a bohatý 1 hlas
Můžete si tyto vlastnosti dosadit u obou postupujících kandidátů?

Quo vadis, republiko?
Můžu ještě říkat republiko? Do 26. ledna určitě, pak uvidíme, jakým směrem si vykročí. Může totiž nastat paradox, že ji povede kníže, což je ke králi už jenom skok. Nebude se pak modrá krev „republikou" svržené monarchie obracet v hrobech? A my si zase oprášíme povědomí o době, kdy si s českým lidem pro svou němčinu vrchnost nerozuměla. Ještě štěstí, že šlechtické tituly jsou oficiálně zrušené a nehrozí, že bychom museli říkat „pane knížecí prezidente." Třeba ale budeme mít štěstí a vlády se po více než dvou stoletích zase ujme osvícený panovník evropského střihu, jenž do života vnese řadu reforem a patentů pro zkvalitnění života poddaných. Hlavně by ale měl prosadit novelu Tolerančního patentu, který neznámo kam zapadl. Pak věřím, že jako se v 18. století houfně rodili malí Josefové, rodili by se stejně houfně v 21. století Karlíci.