K aktivitě je vedou nedávné karamboly v Táboře a Sezimově Ústí. Jen během čtyř dnů tu museli řešit čtyři případy, kdy se účastníkem nehody stal chodec.

Sérii spustil v úterý po 20. hodině případ, kdy řidič autobusu na přechodu pro chodce u křižovatky ulic Budějovická - Purkyňova v Táboře zachytil dvě dívky ve věku 16 a 17 let. Mladší utrpěla lehké zranění a záchranáři ji převezli do nemocnice.

Zdeněk Šimeček v soudní síni.
Chybí důkazy, architekt Šimeček je tak podle soudu bez viny

§ 53 odst. 9 zákona
č. 361/2000 Sb. zní:

„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

Následujícího dne, ve středu 8. listopadu pak záchranáři vyjeli před 17. hodinou do Sezimova Ústí. Tady se na přechodu na křižovatce ulic Dukelská - Nerudova dostala do křížku s autem starší chodkyně (77), která srážkou utrpěla těžké zranění a k následnému léčení ji převezli do Českých Budějovic. Ještě ten den záchranné složky vyjížděly na táborské Sídliště nad Lužnicí. V prostoru přechodu pro chodce ve Varšavské ulici se po střetu s autem lehce zranila pětašedesátiletá chodkyně, již sám řidič odvezl do nemocnice.
Čtvrtý případ se stal 9. listopadu před 18. hodinou u přechodu na Křižíkově náměstí v Táboře. Jedenáctiletý školák dle prvotního šetření policie a svědeckých výpovědí zřejmě nerespektoval semafor a vběhl před auto. Naštěstí utrpěl jen lehké poranění.

Proč se vyplatí mít na oblečení reflexní prvek a naopak, jak je chodec ohrožen v tmavém oblečení. Zdroj: Deník/Lenka Novotná

Vážné následky měla i nehoda z 22. října, kdy se v noci pod kola auta dostal sedmadvacetiletý muž, jenž se se sluchátky na uších pohyboval v Sezimově Ústí po hlavní E55.

Policisté proto upozorňují, že se v těchto dnech zaměří na kontroly chodců i cyklistů. "Víc než kdy jindy by si nyní měli uvědomit pravidlo Být viděn. Vedle vhodného oblečení je nutné použít tak zvané reflexní prvky, a to nejen při snížené viditelnosti při pohybu na komunikacích mimo obec, kde to ukládá zákon. Rovněž tak řidiči motorových vozidel musí použít odpovídající osvětlení a na pohyb ostatních účastníků silničního provozu dbát zvýšenou pozorností," upřesnil mluvčí jihočeských policistů Miroslav Doubek. Připustil, že po počátečním preventivním působení, kdy policisté zásady bezpečnosti vysvětlovali a chodcům rozdávali reflexní pásky, již sáhnou po pokutách.

Ilustrační foto.
V Sezimově Ústí se stala nehoda s chodcem