Je dvanáct let za znásilnění dvou žen hodně, nebo málo? Udělala studentka hloupou chybu, že chtěla ušetřit, a stopovala mezi Pískem a Strakonicemi, za což zaplatila životem? Jak se pozná šikana a co je to vlastně domácí násilí?
Tak o tom všem se mohli včera bavit studentky a studenti Střední zdravotnické školy v Českých Budějovicích.


Raději prevence
„V rámci našich pravidelných preventivních akcí, jak se nestat obětí trestného činu, jsme se tento týden zaměřili na středoškoláky,“ říká mluvčí českobudějovické Policie ČR Regina Tupá.
Včerejší besedy s policisty se účastnili studenti prvního ročníku. Dozvěděli se například jak předcházet nebezpečí přepadení nebo jak se vyvarovat vyzývavějšímu chování, které by je mohlo stát i život.


Démon alkohol
„Děvčata si musí uvědomit, že mezi pokusem o trestný čin a legrací, je mnohdy jen krůček,“ říká policista Milan Smetana z obvodního oddělení Čtyři dvory. „Pokud odjíždíte z diskotéky a vsednete do auta s opilými mladíky, můžete se stát lehce obětí jejich dalšího počínání, které může skončit i znásilněním. Alkohol odstraňuje zábrany a uvolňuje mravy.“ Policisté tvrdí, že s každým činem by se měly oběti hned svěřit policii.
„Policisté hrají o čas a čím dřív se o trestném činu policie dozví, tím větší je šance, že pachatele dostihneme,“ pokračuje policista Smetana.
Regina Tupá připomněla, že minulý týden dostal u soudu pachatel dvanáct let za to, že v krajském městě znásilnil dvě mladé ženy.
A nejen o něm se pak v besedě studenti rozhovořili. „Překvapilo mě, že se ptali na domácí násilí a zda za ně může být označen i psychologický nátlak a ponižování,“ uvedl další účastník besedy, strážník českobudějovické městské policie Bohumil Novák.
„Akce má význam i proto, že se studenti kromě získaných rad také přestávají bát policie na něco se zeptat,“ říká Jitka Komárková, odborná učitelka zdravotnické školy. „Chceme v nich pokračovat i příští rok.“
Preventivní akce, které pořádá českobudějovická Policie ČR a městská policie, se budou konat i nadále.
„Chystáme se dokonce i se psy do mateřských škol,“ prozrazuje mluvčí městské policie Kateřina Schusterová.