Buďte opatrní, zvažujte každý krok. Veškeré informace žádejte písemně a obracejte se pouze na firmu AMRA. Takových rad padlo na minulém setkání nájemníků pěti panelových domů z veselského sídliště U Zastávky se zástupci českobudějovického pracoviště Sdružení nájemníků ČR více.
Ti pro nájemníky připravili také vzorový dopis zástupci firmy, která neplacením záloh za teplo a neuhrazením dluhu, jenž jí vznikl vůči jeho dodavateli, obyvatele bytů vystavuje každý měsíc riziku, že budou od tepla a teplé vody odpojeni.
„Formulovali jsme několik bodů, které by měli nájemníci chtít po firmě vysvětlit. Například proč jim bezdůvodně zvedla zálohy za teplo a teplou vodu, když několik let nazpět jim byl vracen přeplatek, jak je to s nově instalovanými indikátory tepla nebo s novými nájemními smlouvami, které chce Amra lidem předložit, přestože existují platné smlouvy staré,“ seznámila s částí obsahu dopisu Marie Paukejová ze SON České Budějovice.
Ta podala na jednatele firmy také trestní oznámení pro zpronevěru. K té mělo podle Paukejové dojít tím, že nájemníky uhrazené zálohy AMRA nepoužila na placení této služby dodavateli. Policie však svým verdiktem nepotěšila.
„Táborští policisté přijali oznámení ve věci neposkytnutí služeb nájemníkům domů ve Veselí nad Lužnicí. Všechny skutečnosti, které byly jeho obsahem jsme prověřili a neshledali jsme naplnění skutkové podstaty trestného činu. Případ jsme ukončili s odkazem na řešení věci formou obchodně právního sporu,“ sdělil mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek.
Marie Paukejová se ale nevzdává. Chce podat stížnost na Nejvyšší státní zastupitelství. „Policie mi odpověděla, že trestní oznámení je poslední možností a že nájemníci všechny ještě nevyčerpali. To ale není pravda. Ti lidé žádnou jinou možnost nemají.“
Většina nájemníků i někteří vlastníci bytů v panelácích které AMRA vlastní, se stala členy sdružení nájemníků. Problém už nabral takových rozměrů, že se SONu vyplatilo zřídit ve městě pobočku.
„Snažíme se lidem radit, jak postupovat, jak se nenechat ovlivnit vyhrožováním především ze strany správkyně bytů Pavly Rodenové, na co mají právo,“ uvedl předseda místní buňky a zároveň jeden z nájemníků Miroslav Pršala.
Kdo však může, z domů utíká. Problémy se totiž netýkají jen dodávek tepla a placení záloh. Novější nájemní smlouvy jsou uzavřené jen na měsíc. Nájemníci přitom neví hodiny ani dne, kdy mohou být z bytu vyhnáni. „Já i soused už máme podanou žádost o městský byt. Věčně žít ve strachu nejde,“ naznačila Alena H., která by po zvýšení záloh musela za byt a služby platit okolo osmi a půl tisíce.
„S elektrikou ta částka přesáhne deset tisíc, a to je skoro celý můj důchod,“ dodala.
Už teď je v těchto pěti panelácích více než padesát bytů volných. Jestli se začnou prázdnit další, může to situaci ještě zkomplikovat. Za tyto byty totiž musí hradit zálohy majitel, tedy firma AMRA. Její právní zástupce Jan Kodádek však už pro Deník v souvislosti s dluhem vůči Veselským službám uvedl, že firma peníze nemá.