Jižní Čechy/ Cizinci, kteří žijí na území České republiky, musejí dodržovat mnoho předpisů. Jinak jim hrozí vyhoštění.
Cizinecká policie na území jižních Čech při svých kontrolách často nachází lidi, kteří buď schválně, nebo ze zapomnětlivosti nemají v pořádku dokumenty a víza .
„Aby se cizinec pobývající na českém území nedopustil porušení zákonů a dodržel všechny podmínky legálního pobytu, je důležité, aby se sám obracel na instituce, kterým přísluší podávat informace,“ vysvětluje vrchní inspektorka českobudějovické cizinecké policie Marie Russfellová. K těmto institucím patří například policejní služebny.
„Policisté a zaměstnanci Služby cizinecké policie vždy ochotně cizincům pomohou. Radí jim zejména v souvislosti s naplněním podmínek zákona o pobytu cizinců.“
Policisté připomínají nejdůležitější rady, které usnadní život cizincům.
„Cizinec je povinen dodržovat veškeré právní předpisy platné na území České republiky,“ říká Russfellová.
Ty určuje zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců.
Práce načerno
Cizinci ale často jeho přesné znění neznají, nebo si mylně myslí, že si mohou dělat, co chtějí.
„Cizinec, který zde pobývá na krátkodobé turistické vízum do 90 dnů, nesmí napřílad provádět výdělečnou činnost,“ pokračuje Russfellová.
Pokud ale pracuje, dostane vyhoštění a na několik měsíců nebo let pak do ČR nesmí.
„Po příjezdu do České republiky je cizinec povinen do tří pracovních dnů ode dne vstupu ohlásit na policii místo pobytu,“ vypočítává další povinnost vrchní inspektorka. „Povinnost ohlásit místo pobytu na policii se nevztahuje na cizince, který tuto povinnost splnil u ubytovatele.“
Jinak je na tom občan Evropské unie. „Ten je povinen splnit přihlašovací povinnost do 30 dnů ode dne vstupu na území, pokud jeho pobyt bude delší než měsíc.“
Cizinec je povinen pobývat na území ČR s platným cestovním dokladem a vízem. Účel pobytu, pro který vízum dostal, nesmí měnit.
Pro prodloužení víza musí vycestovat za hranice. „Prodloužit vízum na českém území lze pouze výjimečně, pokud jsou shledány závažné důvody,“ dodává Russfellová.
Pokud cizinec pracuje, musí mít od úřadu práce vydané rozhodnutí o povolení k zaměstnání.
„Je-li cizinec zaměstnán bez povolení k zaměstnání, policie vydá správní vyhoštění až na pět let,“ varuje Russfellová.
Do tří pracovních dnů musí cizinec nahlásit policii změny údajů v cestovním dokladu, stejně i jeho případnou ztrátu, zničení nebo poškození.
„Cizinec na požádání musí prokázat zajištění prostředků k pobytu a předložit doklad o zdravotním pojištění. Za porušení povinností hrozí pokuta v blokovém řízení do tří tisíc korun,“ vztyčuje varovně prst vrchní inspektorka cizinecké policie.
Cizinec by si dále měl uvědomit, že musí včas požádat o povolení nebo prodloužení platnosti pobytového štítku. Žádost o povolení k dlouhodobému pobytu je povinen podat nejdříve 120 a nejpozději 14 dnů před uplynutím platnosti víza k pobytu nad 90 dnů.
„Pokud cizinec přijde později a podá žádost v době, kdy k tomu není oprávněn, bude řízení zastaveno. V případě, že včasnému podání brání cizinci důvody na něm nezávislé, např. když je hospitalizován, může žádost podat do tří pracovních dnů po zániku těchto důvodů. Vízum se pak považuje za platné.“
Pozor na vyděrače!
Důležitou informací pro cizince je výše správních poplatků. „Mnohdy cizinec ani neví, že za povolení nebo prodloužení dlouhodobého pobytu se vybírá správní poplatek pouze ve výši tisíc korun,“ říká Marie Russfellová.
„Různí zprostředkovatelé, které si cizinec zmocní k zastupování ve věci povolení k dlouhodobému pobytu, si za tyto služby účtují částky mnohonásobně vyšší. Proto doporučujeme cizincům, aby si o informace žádali na útvarech Služby cizinecké policie, žádosti si podávali sami a nenechali se zneužívat a vydírat svými krajany a nejen jimi,“ dodává Marie Russfellová z cizinecké policie.