Je to tradiční anketa, kde již po čtrnácté byli oceňováni psi, jimž se v uplynulém roce povedlo něco zcela výjimečného: zachránit nebo pomoci zachránit lidský život.

Původním organizátorem ankety byl odborný kynologický magazín Psí kusy. Po zániku tohoto časopisu převzala pořadatelství nezisková organizace ANIMAL EYE ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report, vyhlašovatelem ankety Zlatý záchranářský kříž. Ocenění je udělováno v pěti kategoriích a Rapp si odnesl Cenu hlavního partnera.

Na předání ocenění pětiletého německého ovčáka doprovázel jeho pán, psovod ze Skupiny základních kynologických činností v Českých Budějovicích pprap. Karel Prokop. Právě tato dvojice vloni 1. února podle policejní mluvčí Štěpánky Schwarzové zásadním způsobem přispěla k záchraně života nemocného muže, který se ztratil z malé obce nedaleko Bechyně.

Policejní pes Rapp si v Praze v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně převzal ocenění v prestižní anketě Statečné psí srdce
Policejní pes Rapp byl oceněný v anketě Statečné psí srdce za záchranu muže

A samotný Karel Prokop má tento den stále v živé paměti: "Ten den jsem byl ve službě, když mě před 9. hodinou vyslal operační důstojník do obce Čenkov u Bechyně s tím, že se tam ztratil muž středního věku. Pohřešovala ho jeho příbuzná, která uvedla, že má zdravotní problémy, se kterými se léčí. Měl jsem informaci, že ho naposledy viděla v nočních hodinách a ráno už doma nebyl. Paní nám poskytla jeho popis včetně oblečení, které měl mít na sobě," popisuje začátek dramatické události, kde už šlo pohřešovanému o život, policejní psovod.

Po příjezdu na místo se spojil s ostatními kolegy a rozjeli pátrací akci v okolí místa bydliště. "Vyrazili jsme s Rappem do přilehlého lesa, kde jsem ho vyslal, aby propátral terén. Ušli jsme několik stovek metrů, když Rapp zachytil pachovou stopu, po které se ihned vydal. Spěchal jsem za ním, když jsem zaslechl štěkání. Rapp totiž aktivně svým štěkotem označil muže, po kterém jsme pátrali. Bylo deset hodin. Když jsem k nim dorazil, seděl muž opřený o strom a nereagoval. Zjistil jsem, že je v bezvědomí," uvedl psovod Karel Prokop. Od smrti nalezeného muže v té chvíli dělily doslova minuty.

Pátrací akce měla dobrý konec. Policejní pes Rapp našel na Bechyňsku podchlazeného muže.
Podchlazeného muže, který už měl nehmatný tep, našel v lese policejní pes

Karel Prokop pokračuje, že na místo pak dorazily také ostatní hlídky. "Společně jsme nalezenému muži poskytli první pomoc. Následně si jej převzali zdravotníci, kteří ho odvezli k dalšímu ošetření do nemocnice. Byl jsem na svého psa moc pyšný, včasným vypátráním jsme společně přispěli k záchraně života tohoto nemocného muže," dodal.

Karel Prokop se svému čtyřnohému parťákovi věnuje od jeho sedmi měsíců, kdy mu byl přidělen. Letos se společně poprvé zúčastnili krajského policejního přeboru služebních psů, ve kterém obsadili skvělé 3. místo. Nález muže u Bechyně není Rappovo úspěšné nasazení ve službě. Na svém kontě má mimo jiné vyhledání nelegálních kopáčů vltavínů, našel například i věci pocházející z krádeže.