Zařízení má speciální atest České národní banky, dokáže tak odhalit i falešné bankovky. Platit se dá kartou i hotově, bankovkami i mincemi. Samospráva si od přístroje podle tajemníka městského úřadu Lubomíra Šrámka slibuje rychlé odbavení poplatků bez front u pokladen. „Doufáme, že automat bude sloužit dobře a k pohodlí klientů. Pokud se osvědčí, rádi bychom další umístili například na některé ze sídlišť či na náměstí,“ řekl.

Aktuálně je novinka ve zkušebním provozu, zařízení využívají třeba klienti registru vozidel. Brzy chtějí Táborští umožnit pomocí automatu také placení místních poplatků přes generované variabilní symboly, zejména platby za svoz odpadu, rekreační objekty a psy.

Kartička s kódem

Jak se zařízením zacházet, ukázal vedoucí registru vozidel Milan Janíček. „Občan přijde k nám na přepážku a řekne, že chce přihlásit vozidlo. Dříve jsme mu zkontrolovali doklady a poslali ho zaplatit na pokladnu. Teď místo toho obdrží příslušný QR kód k platbě,“ ukázal bílé plastové kartičky.

Táborští si v příštím roce připlatí.
V Táboře podraží teplo i svoz odpadu, kvůli vyšší DPH si lidé připlatí i za vodu

S plastovou kartičkou přijde klient k automatu, načte kód a zaplatí. „Vybere si způsob platby, zvolí možnost Zaplatit a přístroj mu ukáže, jaké bankovky lze použít. V případě hotovostní platby mu vrátí přeplatek. Nakonec vytiskne stvrzenku, s níž se pak občan vrátí na příslušné pracoviště úřadu a odevzdá ji pracovníkovi přepážky,“ shrnul.

V případě chyby vrátí peníze

V současnosti lze pomocí automatu hradit všechny poplatky spadající pod Tabačku. Pokladní Lucie Haškovcová upřesnila, že jde o platby spadající do agendy živnostenské, dopravně správní, registru vozidel, dále o poplatky týkající se životního prostředí a osobních i cestovních dokladů.

„Lidé se nemusejí zařízení bát. Pokud udělají nějakou chybu, vrátíme jim peníze na pokladně. Ve středu tu byla například paní, která si QR kód načetla omylem dvakrát a zaplatila dvojnásobnou sumu, než měla. Vše jsme rychle vyřešili,“ ujistila pokladní. Pro občany, kteří mají obavy z technických novinek, bude souběžně fungovat stále v provozní době pokladna v přízemí s „živou“ obsluhou.

Táborská radnice. Ilustrační foto.
Tábor má potřetí nejpřívětivější úřad v kraji, za ním jsou Prachatice a Dačice

Městský úřad a jeho odbory vybírají na 110 různých poplatků. Tábor je jedno z mála měst v republice, které poplatkovým automatem disponuje. Kromě hlavního města mají podobné zařízení například v Kolíně, Žamberku a Prostějově.