Mezi mladými jsou černé jízdy v autobusech MHD jakýmsi sportem. Takových „sportovců" přitom vůbec není málo a zatím co oni ušetří, to dopravci chybí a poctiví cestující doplácí.

Třicetiletý M. J. z Tábora (redakce jméno zná) je jedním z nich. „Zrovna ve čtvrtek jsem jen tak tak unikl. Ale mně vůbec nevadí, když mne revizor jednou za čas chytí. Na druhou stranu je pravda, že neplatím jen za jednu dvě zastávky, na dlouhých trasách si netroufám," říká mladík s tím, že jak stárne, stává se z něj poctivější cestující.

Teď však nad všemi černými pasažéry bude od Nového roku viset tvrdší trest. Táborský dopravce Comett Plus se připojuje k celorepublikovému zpřísnění pokut.

„Stejně jako ostatní dopravní podniky i my přicházíme s tím, že od nového roku horní hranici zvyšujeme na 1500 korun, zatímco nyní byla tisícikoruna," potvrdil šéf divize MHD Petr Pistulka.

Doufá, že alespoň část nepoctivců si pod hrozbou vyšší pokuty černou jízdu rozmyslí a koupí si lístek. „Už by se jim to totiž nemělo tak vyplácet."

Připouští však, že přibývají nové případy, a tím se rozšiřuje skupina, v níž je lidem úplně jedno, že někde dluží. Petr Pistulka upřesnil, že ji tvoří především lidé s trvalým bydlištěm na radnici.

Vychytat všechny je pro revizory nemožné. Při zhruba 650 spojích denně zvládnou pokrýt necelých 20 procent. Během celého roku pak zaevidují přes pět tisíc záchytů.

Kolik stojí v MHD jízda bez lístku
Horní hranice pokuty 1500 Kč
Při platbě do 14 dnů 800 Kč
Při platbě v autobuse 500 Kč  

Vybrané peníze z pokut zapojuje Comett Plus do běžných tržeb. I tyto peníze pak pomohou k rozšiřování vozového parku. Po letošních třech autobusech se v příštím roce počítá s nákupem dvou.

Ani jeden nebude kloubák, v plánu je jeden menší autobus deset metrů dlouhý a druhý standardních dvanáct metrů. Comett Plus má v garážích již 80 procent vozů nízkopodlažních a 18 autobusů, což je 47 procent, už jezdí na plyn. Ekologické autobusy dnes proto zajišťují již přes polovinu najetých kilometrů.

Do příštího roku celá republika opět vstoupí s novými jízdními řády jak na železnicích, tak u autobusů. Výjimkou nebude ani městská doprava v aglomeraci Tábora. Poprvé nové řády začnou platit v neděli 15. prosince.

„Týkat se nás budou jen malé dílčí změny, například u linky 11 a 20, kde se budou posouvat časy některých spojů o pět minut kvůli vlakům. Doporučuji sledovat vývěsky a naše webové stránky. Úprava bude i u linek 60 a 61, kde se cesta přes Křižíkovo náměstí zrychlila, takže z některých zastávek lidé na Žižkovo náměstí ušetří dvě koruny," posílá Petr Pistulka dárek.