„Jestli rolbu pustíme na běžecké tratě se rozhodneme 
v pátek ráno poté, co zhlédneme čtvrteční předpověď počasí. Zatím to ale vypadá optimisticky. Teď tu leží přes deset centimetrů sněhu a v následujících dnech by měl další připadnout," řekl Miroslav Kubec ze společenství Čertovo břemeno, který se stará o oblast Jistebnicka.

Aby rolba mohla vyjet, potřebují, aby na polích leželo kolem pětadvaceti centimetrů sněhové pokrývky. Nechce však nic zakřiknout. Podobně napadlo sněhu již před Vánoci, rolbou pak upravili terén, aby se připravili na víkendový příjezd běžkařů a čekal je jen smutek.
„Tenkrát vše roztálo a nikdo pochopitelně nepřijel," vzpomínal Miroslav Kubec. Narážel tím na to, že Čertovo břemeno musí dobře hospodařit, neboť peněz nemá nazbyt.

„Podporují nás obce, restaurační i ubytovací zařízení, sponzoři a turisté, kteří přispívají do kasiček u parkovišť nebo posílají peníze na bankovní účet. Dotací nám pomohl také Jihočeský kraj," vysvětluje Miroslav Kubec. Proti jsou však lidé, kteří mají v obcích chalupy, a myslivci.

Plná parkoviště

Běžkaři si mohou vybrat z několika tras, které zvládnou i méně zdatní lyžaři.
„Za sezonu k nám přijede řádově tisícovka návštěvníků. Odhaduji to podle aut, která parkují třeba U Bizona, někdy jich je tam kolem osmdesáti," uvedl starosta Nadějkova Zdeněk Černý. Poznamenal, že pokud sníh vydrží, na víkend tratě upraví traktor.

Čertovo břemeno se stará celkem o 85 kilometrů běžeckých tras. Podle odhadů starosty Borotína a zároveň předsedy svazku Antonína Brože, stojí sezonní údržba kolem 200 tisíc. „Na začátek sezony se těšíme. Jsme připraveni, takže jakmile napadne, rolba vytvoří bílé stopy," dodal starosta Borotína.
Trasy jsou dlouhé několik kilometrů a různě se napojují. Lyžaře příjemně překvapí, že i na krátkých úsecích si mohou odpočinout a nabrat nové síly v hospodách či restauracích.

Nástupní místa bílých stop jsou nejen v Táboře na Pražském Sídlišti za Otavanem, ale také na Monínci. Aktuální informace o sněhových podmínkách a úpravě běžeckých tratí lze najít na webových stránkách www.certovo-bremeno.cz.

Kde zaparkovat

Na křižovatce u Libenic (přímo u silnice č. 120 mezi Borotínem a Sedlcem-Prčicí)
U Cunkova naproti hospodě U Bizona
U celoročního kempu Javorová skála za osadou Ounuz
Na rynku v Borotíně, na náměstí v Jistebnici a Nadějkově, v Chlístově, ve Veletíně u hospůdky Za Pecí, v Chyškách u školy a u kulturního domu a v Růžené

cestování vlakem:

Vystoupit ve Střezimíři či Sudoměřicích u Tábora (trať Tábor – Praha)
Na nádraží Balkova Lhota či Božejovice (trať Tábor – Písek)