Jak se změnily ceny pohonných hmot jsme kontrolovali na čerpacích stanicích Shell v Chýnovské ulici v Táboře, KM Prona v Chýnovské ulici v Táboře, Comett v Chýnovské ulici v Táboře, Wágnerová v ulici Kpt. Jaroše v Táboře a Oktan v Mladé Vožici. Podívat se na ně můžete v naší fotogalerii. Fotografie ukazují úterní a středeční cenu, vždy kolem poledne daného dne.

Nynější zlevnění však podle pražského ekonoma Lukáše Kovandy příliš velkým důvodem k radosti není. „Za zhruba 10 dní ceny budou pravděpodobně výše, než byly 31. května. Rozhodnou o tom Saúdové v Rijádu,“ říká Lukáš Kovanda.

Polisiáda děti nadchla. Letos již potřinácté.
Polisiáda děti nadchla. Letos se konala již potřinácté

Snížení spotřební daně má podle některých pumpařů význam buď pro velké dopravní firmy nebo ty majitele aut, kteří jezdí hodně často. Pohonné hmoty by mohly postupně zlevnit až o zhruba 1,80 koruny na litr, neboť se snížením spotřební daně klesá také příslušná daň z přidané hodnoty.

„Pumpaři ovšem zlevňují spíše méně, o zhruba 1,50 koruny na litr v případě benzinu a cca o 1,30 koruny na litr v případě nafty. Zlevnění o 1,50 koruny na litr v případě benzínu, pokud by platilo jako průměr pro celou republiku, ovšem znamená, že se cena benzínu vrací na úroveň z doby před čtrnácti dny,“ myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Snížená daň tak vlastně „vymaže“ cenový nárůst jen za posledních čtrnáct dní. Stát přitom vyjde na miliardu korun měsíčně.

Při současném tempu zdražování pohonných hmot v ČR i při zohlednění vývoje cen na surovinové burze v Rotterdamu lze navíc očekávat, že už zhruba za deset dní budou pohonné hmoty v Česku dražší, než byly 31. května.