„Za prostředkování požadoval předem poplatek v řádu od 500 do 4 500 korun, dle výše požadované půjčky. Nikdy však žádnou neposkytl a na případné urgence nereagoval, vybrané poplatky nevracel a použil je pro vlastní potřebu," sdělil mluvčí táborské policie Miroslav Doubek s tím, že podvedení lidé jsou z celé republiky.

Mravenčí práce

Jeho odhalení ale nebylo jednoduché. Jak mluvčí popisuje, kriminalisté museli rozklíčovat různá smyšlená jména, pod kterými vystupoval. „Podvodník si také vedl různou e-mailovou korespondenci, komunikoval cestou několika telefonních čísel a disponoval rovněž několika bankovními účty u různých finančních společností," upřesnil.

Jeho sofistikovaný přístup dokládá i to, že dvě z poškozených osob podvedl dokonce opakovaně, vždy pod jinou identitou.
O nesolidnosti podnikání svědčí, že zájem o tuto půjčku mělo i několik osob, které se kriminalistům na základě zjištěných údajů nepodařilo ztotožnit.

„S největší pravděpodobností se může jednat rovněž o podvodníky, kteří by případně poskytnutou půjčku zřejmě nespláceli," poznamenává Miroslav Doubek.

Soud a vězení

Podvodníka teď čeká soud. U něj si může vyslechnout mimo jiné trest odnětí svobody až na pět let.

„Případ to není ojedinělý. Mnozí poškození se mnohdy se ztrátou několika set, případně tisíců korun smíří a podvodné jednání ani neoznámí. A s tím pachatelé i počítají," dodal policejní mluvčí.

Apeluje na všechny, kteří si podobným způsobem chtějí opatřit půjčku, aby si rozhodnutí nejdříve dobře rozmysleli a předem si prověřili, od koho si peníze chtějí půjčit.