Třicet a 46 měsíců odnětí svobody. S takovým trestem opouštěli dnes soudní síň tři muži, kteří v dubnu roku 2008 unesli a surově zbili na opuštěném místě v lese mladého muže. Jan Vala s Petrem Dorockým si odnesli tresty mírnější, dosud totiž vedli bezúhonný život a nebyli hlavními iniciátory útoku proti dnes čtyřiadvacetiletému Angelovi Catalano. Antonín Krátký trestní rejstřík čistý nemá, a podle soudu to byl právě on, kdo poškozenému nejvíc ublížil. Na druhou stranu je však z trojice jediným, kdo svého činu lituje a ke skutku se plně přiznal.

Pro média Krátký svůj trest komentovat odmítl. Dorocký s Valou ho vnímají jako nespravedlivý. „Očekával jsem ho ale ještě vyšší, tady je možné všechno,“ řekl Dorocký.

Jejich obhájce Kolja Kubíček se na místě proti rozsudku v plném rozsahu odvolal. Obhájce Krátkého Pavel Šonka si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, stejně jako zmocněnec Angela Catalano a státní zástupkyně Jitka Drahovzalová.
„Všichni tři jsou vinní. Nejdříve Catalano napadl Krátký, pak se přidali Dorocký s Valou. Společně se domluvili, že jej odvezou. V lese poškozeného donutili svléknout a všichni tři ho bili. Vážnost situace si Dorocký s Valou uvědomili až když Krátký přiložil Catalanovi nůž nejdříve na přirození a pak na krk, kde jej říznul,“ odůvodnil společnou vinu trojice předseda senátu Pavol Lukačejda.

„K výši trestu se vyjadřovat nebudu, ale jsem ráda, že potrestaní byli všichni. Jsem tedy spokojená, i když obrátit list můj syn stále nemůže. Zase se odvolali, takže to pro něj nekončí. Jeho psychický stav se před každým soudním líčením vždy zhorší. Už je to moc dlouhé,“ řekla po vynesení rozsudku matka Angela Hana Catalano.

Mírněji potrestaní obžalovaní se od začátku soudních líčení snažili z odpovědnosti vymanit. Veškeré zlo sváděli na Krátkého, který v té době byl i jejich nadřízeným. Všichni sloužili u táborské posádky. Ve své závěrečné řeči se soud přesvědčovali, že Krátkého mírnili v surovostech a tím mladíkovi zachránili život.

„Z výpovědi několika svědků je patrné, že se na celé věci svým způsobem podíleli. Teď na mne říkají, že nic takového se nestalo, ale to není pravda,“ tvrdil během líčení Krátký.

Obhájce Kubíček na ochranu svých klientů použil kuriózní argument. Tito tři vojáci, kteří jsou u armády vycvičeni na boj proti teroristům a drogovým dealerům, a mají tedy představu, jak takové postavy vypadají, nabyly přesvědčení, že Catalano přesně odpovídá popisu. Věřili tedy, že chytili skutečného prodejce zbraní a drog. „On je takový jižanský typ, takže ho pojali jako cvičný terč,“ řekl Kubiček. Otec Angela je Sicilian.

Okresní soud rozhodoval o potrestání trojice již podruhé. Původní rozsudek z ledna roku 2009 po odvolání zrušil krajský soud. Dnes, 24. února, si tedy vyslechli jeho nové znění: pro Krátkého dopadl hůř, soud mu pobyt za mřížemi prodloužil o půl roku. Pro zbylé dva obžalované se nezměnilo nic. Všichni si trest mají odpykat ve věznici s dozorem.