Radnice přišla s novými podmínkami pro jejich přidělování. Proti diskriminaci se už nemůže nikdo ohradit. Bytů je však stále stejně.
„Zásadní změna v přidělování městských bytů spočívá v tom, že byl rozšířen okruh žadatelů,“ uvedl místostarosta Václav Matějů.
Podle předchozího znění, které platilo do konce roku 2008, totiž nemohl žádat o byt ten, který měl nějakým způsobem zajištěno bydlení. A to ať už byl vlastníkem části nebo i celé nemovitosti, či bydlel v nájemném bytě.
„Šlo nám o to, aby o městský byt mohly požádat i ty osoby, které nějakým způsobem přišly o bydlení a dočasně svou situaci řešily například bydlením v bytě s tržním nájmem, který však zatěžuje jejich rozpočet,“ zdůvodnil místostarosta.
Podobnou situaci si prožila také Alena Homolová.
„Málem se z nás stali bezdomovci. Byli jsme s manželem vystěhováni z domu, který získal místní podnikatel,“ zavzpomínala důchodkyně.
Aby situaci s bydlením vyřešila, našla si byt v domě jiného soukromého majitele.
Tím však podle starých platných podmínek ztrácela nárok na žádost o byt v majetku města Veselí.
„Nejde jen o to, že nájem je u soukromníka vysoký, ale i o nájemní smlouvu, která je často uzavírána na krátkou dobu. Nikdy nevíte, co s vámi bude dál,“ upozornila Alena Homolová.
Nyní už její žádost na úřadě leží. Její jméno figuruje na seznamu společně s přibližně další stovkou žadatelů.
Bytů ale zatím nepřibývá. Stále jich město vlastní okolo 430. Za rok se přibližně uvolní jen pět z nich. Přidělení bytu tedy není otázkou týdnů nebo měsíců, ale spíše několika let.
„Otevřeli jsme to i přesto, že bytový fond je stále stejný. Přijmeme každého, kdo se přihlásí, tím se ale jen rozšíří seznam a nám to přinese agendu navíc,“ zhodnotil předseda bytové komise a zastupitel za KSČM Pavel Fejtl.
Komise má za úkol posoudit potřebnost žadatele a přihlížet ke všem pro a proti.

„Už jsme jako komise navrhovali, že by se měl bytový fond rozšířit. Město na to ale z vlastního rozpočtu nemá a v dohlednu není žádná dotace, která by výstavbu umožňovala,“ konstatoval Fejtl.
Nové podmínky pro přidělování však bylo nutné zavést i přes bytový nedostatek. Vyhovují totiž lépe požadavkům Evropské unie a nejsou diskriminující.
„Původní smysl přidělování městských bytů spočíval v tom, že je udělujete těm, kteří nemají zajištěné samostatné bydlení. Nyní může žádost podat i člověk, který sice bydlí, ale platba je nad jeho možnosti,“ naznačil Matějů.
Nová pravidla reagovala i na skutečnost, že významná část bytů je v soukromém vlastnictví a do tohoto sektoru spadlo i mnoho tak zvaných podnikových bytů.