Za takovou cenu si lidé byt nebudou chtít koupit, míní zastupitel Josef Válek (KSČM). Některým se zdá dost i 150 tisíc. Při posledním prodeji si ho kupovali za cenu podstatně nižší, než je současný odhad.


Privatizace 439 bytů z 25 domů Na Libuši se stala hlavním tématem nedávného zasedání zastupitelstva města. S cenami podle znaleckého posudku, které se pohybovaly od 400 do 850 tisíc, seznámila zastupitele vedoucí právního odboru Anna Hrušková.

„Svůj byt odhaduji do 200 tisíc. To se mi zdá reálné. Navíc do oprav a úprav jsem investoval sám,“ uvedl nájemník Robert Halama. Vyšší cena už by se mu zdála vysoká. Stejně tak další nájemnici, která si nepřála uvést své jméno. „Jsou to hodně staré domy, většinou bez oprav,“ řekla Deníku.
Administrativní odhad si nechala radnice udělat už při první vlně privatizace v roce 2002. Oproti původním černým předpovědím, že byty městu zůstanou, lidé kupovali. Ani v případě vyšší ceny proto nemá Hrušková obavy, že by neměli zájem. „Nejedná se o žádný návrh prodejní ceny, jde pouze o znalecké posudky,“ upozornila před případnou panikou obyvatel. Podle Válka však jde o byty v horším stavu. Město do nich nevrazilo ani korunu, proto se mu zdá odhadní cena přemrštěná. Lidé budou muset do bytů hodně investovat.

„Když privatizace, tak každý byt ohodnotit zvlášť,“ namítal Válek s tím, že proti privatizaci není. Přidal se i Pavel Houdek (ČSSD). „Prodej ano, ale je třeba zakomponovat částky, které lidi vložili do oprav.“

S prodejem naopak vůbec nesouhlasí Ladislav Sviták (SNK–ED). S vyšším nájmem už by péče o byty nebyla pro město ztrátová záležitost. Zároveň připomněl předešlé spekulativní prodeje.

Nakonec však pro prodej zvedla ruku většina. O jeho pravidlech povedou jednání za zavřenými dveřmi.