Tento vývoj situace vítá jihočeský hejtman Martin Kuba i premiér Petr Fiala. Všichni zmínění se nad tématem setkali na slavnostním zahájení mezinárodní konference Fórum partnerských regionů Jihočeského kraje 2022 v Alšově jihočeské galerii na Hluboké.

Temelín. Ilustrační foto.
V Temelíně vznikne prostor pro malé modulární reaktory

Hejtman Martin Kuba při své řeči uvedl, že tématem 3. mezinárodní konference je právě energetika a cestovní ruch. Energetika je podle jeho slov zásadním tématem nejen pro jižní Čechy, či Českou republiku, ale celou Evropu a svět. „Dostala úplně jiný rozměr než před několika lety, protože prezident Ruska vyhlásil částečnou mobilizaci, svět se mění a my s ním. Musíme přemýšlet o tom, abychom měli zdroje na svém území a byli jsme tak energeticky nezávislí,“ míní.

Budoucnost jaderných zdrojů

Dostupné a levné zdroje hrají důležitou roli. „Uvědomujeme si, že jaderná energetika je něco, co v republice zásadně potřebujeme. Český průmysl neutáhnou jen obnovitelné zdroje, nejsme Norsko, které má neomezené vodní kapacity a vyrábí 95 procent energie čistými vodními elektrárnami,“ uvedl Kuba.

Budoucnost české energetiky podle něj spočívá v budování jaderných zdrojů. „Tak abychom zajistili dostatek energie nejen pro domácnosti, naše rodiny, ale firmy a celý český průmysl,“ dodal s tím, že proto se rozhodli založit Jihočeský energetický park, využít areál JETE a vystavět zde první malý modulární reaktor v Evropě včetně vzdělávacího centra pro inženýry, specialisty a další technické profese z oboru. „Máme tak jedinečnou možnost se podílet i na vybudování a rozvoji technického zázemí, kde se mohou vzdělávat experti z celé Evropy,“ upřesnil Kuba.

Společná firma South Bohemia Nuclear Park (Jihočeský jaderný park) má za cíl výrazně usnadnit stavbu prvního pilotního projektu. Areál ve stávající Jaderné elektrárně Temelín (JETE) poskytuje chráněný, prozkoumaný prostor, přítomnost odborných pracovníků zajišťuje synergický efekt při plánování, výstavbě a provozu. Vybraná lokalita je dle odborníků maximálně vhodnou a prověřenou, což dokázal i speciální seizmický výzkum.

Tento projekt má podporu vlády, informoval o tom přímo premiér Petr Fiala a přiblížil důvody, proč kvituje pozitivní vývoj i podpis dohody o vzniku Jihočeského jaderného parku. „V kontextu situace v Evropě je podpis této smlouvy mimořádně důležitým krokem. Jde o přelomový rok, válka na Ukrajině otřásla mezinárodním pořádkem, otestovala spojenecké vztahy a ukázala nebezpečnost závislosti na zdrojích a surovinách z rizikových zemí,“ konstatoval předseda vlády.

Hledání dlouhodobého řešení

Česká republika podle něj musí hledat alternativy. „Kvůli omezování dodávek, čelíme nevídanému zdražování elektřiny a plynu, jde o situaci, která nás ohrožuje a s kterou si musíme rychle poradit. Vláda na to reaguje akutními opatřeními, to všechno nestačí, a proto pracujeme i na dlouhodobějších řešeních, které posílí naší energetickou bezpečnost a nezávislost,“ poznamenal Fiala s tím, že jde i o zbudování malého nukleárního reaktoru.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Toto zařízení podle něj představuje naději. „Jde o menší sériově vyráběná zařízení, která do velké míry překonávají některé nevýhody stávajících reaktorů. Mohly by nahradit dosluhující elektrárny a teplárny,“ odhaduje.

Nejvýhodnější lokalita na pilotní projekt

Dle vyjádření generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, je pro umístění pilotního projektu energetického zařízení nejlepší možný prostor právě areál JETE. „Souběžně s tím pokračuje příprava stavby dvou nových standardních bloků. Pracujeme taktéž na projektu nového jaderného bloku v Jaderné elektrárně Dukovany, kde očekáváme nabídky do konce listopadu. Tyto stavby nejsou v konkurenčním střetu s malými modulárními reaktory, o kterých se bavíme,“ konstatoval Beneš.

Malé reaktory považují za doplňkové technologie a pro celou řadu lokalit jsou podle něj vhodnější. Snažení ČEZu má mít za důsledek bezpečnější a nezávislejší republiku na okolních státech s cenově přijatelnými energiemi. „Vše je postaveno na energetickém mixu, ten český z velké části stojí právě na jaderné energetice,“ doplnil generální ředitel.

Skupina ČEZ v poslední roce akcelerovala činnosti související s tímto investičním projektem, už podepsala memoranda o spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, KHNP a Holtec. Prostřednictvím dceřiné společnosti ÚJV Řež je i sama vyvíjí. V pokročilém stádiu výzkumu je například projekt HeFASTo nebo projekt Energywell. Intenzivní spolupráci v této oblasti navázala i s firmou Westinghouse.

„Komunikujeme se všemi sedmi světovými firmami, která podobná zařízení vyvíjejí a nabízejí. Navštívili jsme je a vše důkladně konzultovali, první pilotní projekt dává smysl nejdříve postavit v jaderné lokalitě, vedle stávajících chladicích věží Temelína. Náš orientační termín, ke kterému se ambiciózně ubíráme je někdy kolem roku 2032,“ uzavřel Daniel Beneš.

Jihočeský jaderný park je společným projektem všech zúčastněných stran, které zastřešují výzkum, vývoj, komunikaci a přípravu samotné stavby. O investorovi malého modulárního reaktoru není rozhodnuto. Ani jeho investiční náklady nelze v současnosti odhadovat.