Řeka Lužnice, draci, různobarevné ornamenty, stylizované postavy a vše ve stylu graffiti. Obyčejný železniční podchod v Plané nad Lužnicí získal nyní nový rozměr. Postarali se o to začínající umělci pod vedením akademického malíře Teodora Buzu. Na pomoc si přizvali i studenty z Rakouska. Téměř po čtyřdenní práci se tak podchod stal pestrobarevnou přehlídkou uměleckých děl.

„Při realizaci jsme spojili několik způsobů tvorby graffiti. Používali jsme spreje, ale lepili jsme i šablony a různě je vrstvili. Součástí je i klasická malba. Veškeré vzory jsme sjednotili šedým pozadím, aby dílo nepůsobilo chaoticky, ale jednotně," vysvětlil Teodor Buzu s tím, že si přeje, aby konečné dílo oslovilo všechny generace.

S devíti studenty ze Základní umělecké školy v Táboře, kteří také přiložili ruku k dílu, pracoval akademický malíř půl roku předem. Ukazoval jim možnosti, které lze použít. Každý si ale svoji vizi dotvářel až na místě s ohledem na prostor. „Ideu jsme měli. Velmi pozorně jsem vybral děti, které se projektu zúčastnily. Nešlo jen o dovednosti, ale také o to, aby dokázaly pracovat jako kolektiv a doplňovaly se," vysvětlil Teodor Buzu.

V podchodu tam vznikl nápis Planá nad Lužnicí a studenti dekorovali písmena a doplňovali je motivy například se symbolikou města.
Dílo ovšem nesmělo být diskriminační a s prvky rasismu. Jinak se ve fantazii meze nekladly.

Inspirace na místě

Na vzniku se podílel i šestnáctiletý Patrik Trska: „Dělal jsem písmeno P a zvolil jsem černobílou barevnost. Přijde mi to jako nejjednodušší kombinace. Většinou pracuji tak, že si nic nepřipravuji dopředu. Mám sice určitou vizi, ale vše ostatní vždy přijde až na místě," vysvětlil mladík s tím, že šablony si protentokrát připravil doma.

Na vzniku rozmanité „galerie" se podíleli také studenti z Rakouska, děti z plánské základní školy a několik zástupců z řad veřejnosti, kteří po cestě od vlaku jednoduše vzali štětec do ruky.

Podle starosty města Jiřího Šimánka tato myšlenka vznikla již před třemi lety: „Až nyní jsme získali grant na jednu polovinu podchodu a příští rok se pokusíme získat peníze na druhou," říká starosta.

Šest a půl tisíce eur město získalo z Fondu malých projektů jižní Čechy a Horní a Dolní Rakousko.
Z rakouské strany se pomalování 450 m2 zúčastnili mladí lidé z Gmündu. Radnice na realizaci přidá kolem 70 tisíc korun.