„Chtěli jsme, aby kluci měli možnost postavit akustický nástroj a seznámit se se vznikem hudebního nástroje, manuální prací a s tvorbou jednotlivých tónů. To xylofon umožňuje. Kytar máme dost a myslím, že tento perkusivně-melodický nástroj k nim bude ladit,“ vysvětluje pracovník centra Tomáš Bílý.

Skupina romských chlapců od 12 let výše pod vedením Josefa Selaby, který se výrobou hudebnin zabývá, na zrodu nástroje pracuje už od úterý. Ve středu začaly z třešňového dřeva vycházet první tóny.

„Když mě baví na hudební nástroje hrát, musí mě i bavit jejich výroba. Je fajn, že si to tady mohu zkusit. Když je dobrý materiál, jde to dobře a zítra bude hotovo,“ říká jeden z tvůrců Erik Kováč (14). I přesto, že má před sebou ještě rok základní školy, v současnosti se rozhoduje, kde ve studiu pokračovat.

ráce na xylofonu ho zviklává. „Chtěl bych být truhlářem nebo automechanikem. Práce se dřevem mě baví, ale auta jsou mi ještě bližší, takže to asi vyhraje druhá volba. Je však ještě brzy,“ dodává.

Den otevřených dveří v Cheironu, který probíhá v rámci Týdne nízkoprahových klubů, začal v úterý a končí dnes. Návštěvníci doteď mohli zhlédnout ukázky činností a aktivit komunitního centra, hudební workshop výroby xylofonu, prezentaci současných projektů s fotografickou dokumentací a nechyběly ani přednášky zabývající se romskou tematikou.

„Máme pro veřejnost otevřeno denně. Dny otevřených dveří tedy slouží spíš pro seznámení s našimi činnostmi, prací i lidmi,“ dodal Bílý.

Dnes je od 16 hodin ještě na programu vystoupení cheironského tanečního souboru Čiriklore a závěrečné muzicírování s lektorem Janem Chromečkem za spoluúčasti dětí a mladých lidí z Cheironu T. Den otevřených dveří uzavře workshop origami. Umění skládání papíru pro veřejnost začne v 18 hodin a vstup je zdarma.

David Peltán