Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pod bahnem padl poslední podpis

Tábor - Starosta Jiří Fišer podepsal smlouvu na obnovu Jordánu.

27.7.2011
SDÍLEJ:

Starosta Jiří Fišer při podpisu smlouvy. Foto: Alena Šatrová

Na kostelní věži odbíjela dvanáctá a starosta Jiří Fišer se v kanceláři připravoval k historickému podpisu smlouvy na obnovu Jordánu. V té době jí chyběla poslední ze čtyř signatur. Ačkoli měl jiné představy o výherci zakázky, jeho podpis vstoupí do historie nádrže.

Na stole mu ležely čtyři objemné svazky, tři patří zhotoviteli – konsorciu tří firem, čtvrtý zůstane investorovi, tedy městu Tábor. Osud Jordána je zpečetěn. I když.

„Vše může začít, až budeme mít dotaci černé na bílém. Věřím, že se už nic nestane, ale kdyby se financování zkomplikovalo, máme právo od smlouvy odstoupit. Nehrozí tedy, že bychom museli čerpat svoje peníze,“ ujistil Fišer.

Jedno riziko však stále existuje: úložiště pro bahno. Občanské sdružení Za zdravou Planou totiž zbraně ještě nesložilo, byť jejich podezření z podjatosti šéfa i úředníků krajského odboru životního prostředí nedopadlo u ministerstva ŽP na úrodnou půdu.

„Nesouhlasíme, aby bylo na Hůrce do nižších vrstev ukládáno bahno s vyššími hodnotami škodlivin než říká vyhláška. Záleží, jak se nám k tomu nyní vyjádří kraj a pak buď podáme rozhlad na ministerstvo, nebo se obrátíme na soud,“ upozorňuje za sdružení Jiří Rangl.

Ze smlouvy:Termín předání díla: 20. 5. 2014
Dokončení výpusti: 30.6.2012
Sankce za nedodržení termínů:
– dokončení: 230 OOO/den
– odstranění vad: 5000/den
– odstr. vad v záruční době:
2000/den
– vyklizení staveniště: 5000/den

Pro ukládání bahna je rozhodující provozní řád pískovny Hůrka. „Nový zatím není, takže je stále platný ten starý, který nám bahno v Hůrce ukládat umožňuje. Ovšem ukládání bahna je otázkou až příštího roku,“ dodává k úložišti vedoucí táborského odboru životního prostředí Jan Fišer.
Připouští, že pokud by tato varianta nevyšla, Tábor v tuto chvíli nemá zajištěné náhradní řešení a neví se proto, kam by jordánské bahno nakonec putovalo.

„A proto si myslím, že podpisem smlouvy Tábor hodně riskoval. Pokud totiž nepůjde sediment do Hůrky v Plané, bude muset hledat jiné úložiště a náklady za uložení půjdou za investorem, nikoli za zhotovitelem,“ připomíná Rangl.
Tábor se dle smlouvy musí finančně připravit i na případnou úhradu neuznatelných vícenákladů – například za pyrotechnický průzkum. Starosta ale nepředpokládá, že by narostly do obřích rozměrů. Jinak leží na účtě peníze, které jsou nutné k úhradě dvacetiprocentní spoluúčasti k dotaci ze Státního fondu životního prostředí.
Každé pare dokumentu je pěkně objemné, ale samotné smlouvě stačilo devět stran. Na ostatních jsou přílohy o dohodách mezi třemi podílníky konsorcia, harmonogram postupu prací a detailní rozpočet celé akce.

Jednou z kapitol jsou sankce, jimiž se Tábor jistí proti nedodržení termínů. Všechny strany také dobrovolně souhlasí se zveřejněním uzavřené smlouvy na internetu. „Nebude to sice okamžitě, ale přístupná veřejnosti bude,“ ujistil starosta.
„Už je podepsáno? Tak to je dobře, tento stav byl jako pomalé umírání, “ míní občan Tábora Zdeněk Šedivý.

Autor: Alena Šatrová

Místo události:
27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
11

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Poslední rozloučení na Táborsku

Táborsko - Přinášíme přehled pohřbů na čtvrtek a pátek od pohřební služby Melich.

Odjel rovnou na dvou motorkách

Ratibořice - Z jedné stodoly zmizely hned dvě motorky naráz.

Zastupitelé rozhodnou o přesunu hvězdárny

Tábor - Radní doporučí zastupitelům, aby je podpořili v přesunu zařazení hvězdárny.

Soběslavská školka předložila nejlepší projekt

Soběslav - Soběslavská školka z Nerudovy ulice se zapojila do aktivity eTwinning.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení