VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poctu T. G. Masarykovi vzdaly i děti

Bradáčov - Škola v Bradáčově sloužila 87 let. Pak budovu z konce 19. století využívalo družstvo a nyní je rekreační chalupou

30.8.2013
SDÍLEJ:

DĚTI Z BRADÁČOVA s paní učitelkou Pokornou asi v roce 1946/7. Milada Jelínková stojí vedle učitelky Pokorné vpravo. Foto: Archiv Milady Jelínkové

Píše se začátek roku 1884 a děti z Bradáčova, Rodné, Horní Světlé či Nahořan naposledy dochází do školy v Hartvíkově. Několik let se již ozývaly hlasy volající po vlastní škole, která by zejména v zimě ušetřila žákům jejich kroky. Proto školská rada dne 13. října 1877 povolila zřídit novou, samostatnou školu v Bradáčově.

BUDOVA školy nyní slouží jako chalupa k rekreaci.

Jak ale napsal do kroniky tehdejší starosta Josef Buřič, obec Rodná se však odtrhla a přiškolila se tak do Pohnání: „Občané, jímž bylo svěřeno řízení a obstarávání záležitosti školní, svolali radní, výbory a sousedy přiškolených obcí a jednali o budově školní. Usnesli se, že koupí stavení Karla Vogla, č.p. 2 v Bradáčově, stavení že řádně upraví a pak k potřebě školní odevzdají," popisuje kronikář.

Nová budova

Dne 1. září 1884 začala tedy v obci fungovat jednotřídní škola za podpory zemské subvence pět tisíc korun a jako první správce dohlížel na chod budovy František Jaroslav Vacek.

Pro potřeby dětí sloužilo i stavení č.p. 25 Jana Buřiče, ale místnost, která by odpovídala požadavkům, byla schválena jen po dobu tří let. Tak se tedy přistoupilo ke stavbě nové budovy, která dodnes stojí za zdejší kapličkou. „28. říjen 1888 byl pro obec dnem posvátným. Nová škola byla postavena a otevřena. Stavba budovy školní činila 13 800 korun. Výnosem školské rady ze dne 18. října 1905 povolena byla druhá třída postupná, která byla přistavěna a otevřena 2. září 1905," popisuje kronika.

Jan MelicharZa vzděláním sem docházel Jan Melichar, který se v Bradáčově roku 1927 narodil. „Lidé si školu stavěli svépomocí. Pracoval na ní i můj tatínek Josef. Já ji začal navštěvovat v roce 1933 a součástí budovy byl i byt řídícího. Tím byl v té době Pánek," začal své vyprávění pamětník.

Na tohoto učitele nemá ale Jan Melichar dobré vzpomínky: „Ten nám vyplácel, to bylo hrozný. Ani člověk nevěděl, za co je vlastně bit. Byl přísný až moc a ani moc nenaučil, protože jsme všichni seděli jako na trní a báli se," vysvětlil.

Škola byla v době před druhou světovou válkou stále dvoutřídní, vyučovalo se všech osm ročníků a o děti nebyla nouze. „Třída byla plná. Chodilo nás sem minimálně sedmdesát. Ještě pamatuji na učitele Živného a Bílého. Ti na nás byli moc hodní."

Nikdo nelenošil

V jedné dlouhé lavici sedělo i šest žáků a ani jeden z nich neměl pomyšlení na záškoláctví. To se tehdy podle šestaosmdesátiletého muže nenosilo: „Jít za školu bychom si nedovolili. Když jsme přišli domů, na stole jsme už měli dlouhý seznam prací, které máme udělat. Do školy jsme nešli pouze tehdy, když bylo v hospodářství hodně práce a museli jsme pomáhat," vzpomíná Jan Melichar.

Děti se pravidelně vzdělávaly i v náboženství, kdy za nimi dvakrát týdně docházel kněz ze čtyři kilometry vzdálené Zhoře. „Každý dříve chodil pravidelně do kostela. Vzpomínám, jaké se z Bradáčova až do Zhoře táhlo procesí. První lidé už přicházeli, my šli teprve od baráku a furt to byl jeden dlouhý zástup," uzavřel pamětník.

Z vedlejších Nahořan každé ráno vyrazil za vzděláním do Bradáčova i Josef Kostroun (1931). V paměti mu uvízl učitel Kuhnagel, kterému jednoduše v překladu žáci říkali „Kravský hřebík."

Pocta Masarykovi

Josef Kostroun„Roku 1937 zemřel prezident Masaryk a já jsem akorát přišel do první třídy. Na pana Kuhnagela si pamatuji velmi dobře. Měl Škodu Tudor a mě a ještě tři spolužáky do ní naložil a vyrazili jsme do Mladé Vožice," směje se Josef Kostroun. „Tady lidé Masarykovi skládali poctu. Konal se nějaký pietní obřad a promítali dokonce i film. Jako malý kluk jsem byl úplně nadšený," shrnul muž, který od šesté třídy navštěvoval měšťanku ve Vožici.

I přesto, že za války byly těžké časy, Němci obvykle přes Bradáčov a Nahořany jen projížděli. V roce 1945 měl ale Josef Kostroun své stavení plné Rusů: „Kus od našeho stavení při osvobození spali pod jasanem Rusové a celou dobu žmoulali růžence. Byli asi hodně pobožní. Ve světnici jsme měli otoman a jeden z nich na něm nocoval a s sebou měl nějakou ženskou z fronty," zavzpomínal na dávné dění senior, který je podle svých slov jedním ze tří mušketýrů, jež v kdysi vzkvétající vsi i nadále žije.

JOSEF A MILADA JELÍNKOVI.Jen v dřevácích docházela čtyři roky z Nahořan do Bradáčova i Milada Jelínková (74), která nyní žije s manželem Josefem v Rodné. „Tatínek měl rodinu v Leskovicích u Pelhřimova. Ves Němci vypálili, lidi postavili ke zdi a zmasakrovali. Strejda stihl ale utéct do Lipice, kde jsem i já chodila první rok do školy. Pak jsem už nastoupila do Bradáčova a učila mě paní učitelka Pokorná a pak učitel Voráček. Učil nás i pan Koblic, který pocházel z Pojbuk. Byl moc hodný a učil také děti malíře Josefa Lady. Takový to byl kabrňák," zhodnotila Milada Jelínková.

Jak dále uvádí kronika, škola v Bradáčově zavřela své dveře za posledním žákem po 87 letech existence, tedy v roce 1975. „Budovu pak vlastnilo nějaký čas družstvo a nyní již slouží jako rekreační chalupa," uzavřel starosta obce Ivan Melš.

Autor: Kateřina Krejčová

30.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Ostatní služby 30 000 Kč

Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie zabezpečuje realizaci záměrů organizace v oblasti řízení jakosti v části získávání výrobku, návrhu výrobku a návrhu výrobního procesu elektrotechnické výroby a montáže. Spolupracuje při vytváření a aktualizaci podnikového systému řízení jakosti, zavádí metody komplexní péče o jakost v celém průběhu životního cyklu výrobku. Zároveň dbá na dodržování standartů požadavků norem jakosti, zákazníků a normy ISO 26262., Pracovní činnosti:, - zpracovávání dokumentace a rozborů v rámci řízení projektu, - dohled nad projektem z pohledu norem jakosti a požadavků zákazníka, - vytváření analýz v rámci projektu např. FMEA, - stanovování způsobů dosahování požadované úrovně jakosti elektrotechnické produkce v rámci jejího návrhu, - zajišťování požadované kvalitativní úrovně vstupů, procesů a výstupů při realizaci projektu, - vedení příslušné dokumentace, - tvorba přejímacích podmínek a postupů pro kontrolu, třídění, označování a skladování nakupovaných surovin, materiálů, součástí a polotovarů určených k dalšímu zpracování, , Kvalifikační požadavky, odborné znalosti:, - bakalářský studijní program v oboru elektrotechnika nebo strojírenství, popř. vyšší odborné vzdělání v těchto oborech, - orientace v oboru technologie elektrotechnické výroby, - znalost systému a standardů jakosti a kvality v elektrotechnice, - porozumění výkresové dokumentaci (elektrotechnické, strojírenské), - znalost způsobů vytváření dokumentace jakosti nových výrobků a procesů v elektrotechnické výrobě, - znalost způsobů řízení projektů v automobilovém průmyslu, - pokročilá znalost anglického jazyka pro komunikaci se zákazníkem, , Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, penzijní připojištění, odměny, závodní stravování, zvyšování kvalifikace v rámci firemního vzdělávání, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, , Kontakt emailem (stegerova@brisk.cz). Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 381 492 230.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni obsluha v restauraci, kuchař, pomocný kucha. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledám brigádníky na občasnou výpomoc v restauraci a obsluhu do restaurace / prázdninová brigáda, studentská brigáda, přivýdělek /, Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici dispečeři v ostatních průmyslových oborech přijímací technik/ servisní poradce s AJ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vzdělání technického směru, znalost anglického jazyka na úrovni min. A2, řidičský průkaz sk. B (sk. C výhodou nikoliv podmínkou)., Zodpovědnost za příjem, koordinaci a kontrolu provedení servisních zakázek. Denní komunikace se zákazníky a servisními mechaniky, objednávání náhradních dílů, vytváření nabídek a administrace zakázek, vhodné i pro absolventy,, stravenky (100 Kč/den), důchodové připojištění, příspěvek na dovolenou. kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Hcs centrum s.r.o., Chýnovská, č.p. 850, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Josef Sokolík, +420 606 639 910.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 30 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici přístrojů, strojů a zařízení procesní inženýr. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Na této pozici budete zodpovědní za:, vyhodnocování výrobního procesu, množství vyrobených produktů, identifikaci vzniku a důvodu poruch, návrhy na zlepšení při výskytu poruch, příp. změnu technologie, změnu nastavení linek z technického pohledu, spolupráci s výrobou a technikyPPožadujeme:, , Požadujeme:, SŠ/VŠ vzdělání technického směru (elektrotechnika výhodou), AJ - komunikativní znalost (min. B1), dobrou znalost práce v MS Office, čtení technické dokumentace, aktivní a samostatný přístup, spolehlivost, pečlivost, praxe není nutná, práce je vhodná i pro motivované absolventy, , Co vám můžeme ještě nabídnout?, zaměstnání v rostoucí zahraniční výrobní společnosti, pravidelnou výplatu mezd, k základní mzdě prémie, příplatky, osobní hodnocení, stravenky v hodnotě 100 Kč za směnu, měsíční odměnu za odpracovanou dobu, příspěvek na penzijní připojištění pro zaměstnance na dobu neurčitou, kontakt e-mailem. Pracoviště: Partner in pet food cz s.r.o. - veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Dagmar Budinová, +420 734 418 541.


Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Vynášení Morany v Čelkovicích.
31

OBRAZEM: Radost vyhnala zimu z kraje, hořící Morana skončila v Lužnici

OBRAZEM: Rolnička slavila. Dražbou za 200 tisíc

Táborsko - Soběslavská Rolnička slavila 25. narozeniny. Díky benefiční dražbě obrazů získala 200 tisíc na nákup nového mikrobusu.

NÁZOR: Utajovaná pravda na Šumavě

Modrava - Jistým druhem kompenzace za uzavření rozsáhlých oblastí Šumavy se měl stát zooprogram šumavského parku, v jehož rámci byly vybudovány za cca 150 miliónů korun dvě zvířecí atrakce – jelení výběh u Kvildy a vlčí výběh u Srní.

Táborští judisté zahájili sezonu třemi cennými kovy z krajského přeboru

Tábor – Judisté táborského Sokola mají za sebou zimní pauzu, a zároveň i první úspěšné vystoupení v krajském přeboru dorostu, mužů a žen, které hostil Písek.

Tlaková vlna po výbuchu kotle vysklila plešiveckou kotelnu

Český Krumlov - V pondělí v pět hodin ráno se na českokrumlovském sídlišti Plešivec ozvala rána jako z děla. V kotelně, kterou provozuje firma Energo Český Krumlov, s.r.o., "bouchl kotel" a následná tlaková vlna vyrazila okna budovy kotelny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT